simply Sumatra
Autentická exotika bez přebujelého turismu

Terapie panenskou přírodou

Úrodné vysočiny obklopují džunglí porostlé sopky, vodopády v kaskádách padají do hlubokých roklí a divoká příroda Sumatry nabírá opět dech v průzračných, tichých jezerech. Chcete její kouzlo vdechnout i do své dovolené? Vždy vám přípravíme wellness zážitek namíchaný z divočiny a ráje.

Bezpečí s domorodým průvodcem

Po celou dobu vašeho dobrodružství budeme ve vaší blízkosti připraveni ukázat vám místa a příběhy, na které nenarazíte v žádném průvodci. Pro našeho anglicky mluvícího průvodce je džungle jeho druhým domovem, takže se s ním budete cítit v naprostém bezpečí – třeba i v noci.

Dobrodružství pohodlně a bez starostí

Uděláme vše pro to, abyste se nemuseli zabývat věcmi, které jsou pro nás denním chlebem. Kromě průvodcování vám pomůžeme s letenkami i ubytováním. Po celou dobu pobytu budete mít k dispozici průvodce a řidiče v jedné osobě, pohodlný klimatizovaný terénní automobil a česky mluvící asistentku na telefonu.

Cesta do hlubin SumatŘiny duše

Pobyty kolem i hluboko v duši Sumatry organizujeme pro skupiny max. 6 osob. Jsou vhodné pro cestovatele, kteří rádi kombinují aktivní poznávání se zaslouženým odpočinkem na mírumilovném a přátelském místě. Zážitky jsou pečlivě vyváženy a cestování zvládne opravdu každý, kdo má rád pobyt v přírodě.

džungle, zvířata, orangutani, příroda, minimální výskyt turistů, panenské ostrovy, sopečná jezera, sopky, dobrodružství, unikátní rostliny, domorodé kmeny

Znalost jazyka: Alespoň malá úroveň angličtiny, aby jste se domluvili s vaším průvodcem. Avšak česká asistence je dostupná na telefonu 24/7. Český průvodce je na vyžádání za vyšší cenu.

Cena: vždy záleží na počtu lidí ve skupince, počtu dní a vybraném okruhu.

Cestovní období: Celoročně, ideálně od dubna do října.

Průvodci: Jungle man Ali a na přání i Lenka, která je však vždy non-stop k dispozici na telefonu pro Aliho i pro vás.

Sestavení programu

 • Máme připraveny vychytané okruhy, které vám dokážeme přizpůsobit na míru. Stačí si jen vybrat!
 • Itinerář můžeme přizpůsobit před odletem i na místě tak, aby vaše dobrodružství naplnilo veškerá očekávání
 • Sumatru známe dokonale – ukážeme vám místa a předáme informace, které v žádném průvodci nenajdete
 • Zažijete to nejlepší, co Sumatra nabízí

Průvodcovské služby

 • Domorodý průvodce je vám k dispozici po celou dobu pobytu
 • Jeho předkové ho naučili poznávat všechnu zvěř a využívat rostlin nejen k přežití, ale i k záchraně života
 • Plynule hovoří bahasa indonesia, šesti dalšími etnickými jazyky a anglicky
 • Zažijete cestování s veškerou volností v rozhodování, bez tlaku na čas – vy sami jste spolutvůrcem svého programu

Cestovní asistence

 • Průvodce má k dispozici velký klimatizovaný terénní automobil
 • Vyzvedne vás již na letišti, takže maximálně využijete všechen čas
 • Dostanete se na místa, kde by to bez automobilu bylo jen velmi obtížné
 • Na telefonu je dostupná asistentka hovořící česky

Ubytování

 • Během cestování vám doporučujeme a zajišťujeme ubytování
 • K dispozici je široká škála od jednoduchého ubytování s prakticky neexistujícím sociálním zařízením až po nejluxusnější pěti hvězdičkové hotely
 • Námi doporučené ubytování se vždy bude pohybovat na slušném evropském standardu

Jak vše probíhá?

avatar

Vyberete si okruh a doladíme itinerář

Okruh dokážeme přizpůsobit vašim očekáváním a potřebám. Stačí si vybrat a vše probereme osobně.

avatar

Poradíme s letenkami a potřebnými formalitami

Pro nás je to brnkačka a vy ušetříte nejen svůj čas, ale také náklady.

avatar

Vyzvedneme vás na letišti

S občerstvením, protože víme, jak je příjemné osvěžit se po dlouhé cestě. Náš průvodce bude i váš osobní řidič – po celou dobu pobytu.

avatar

Zažíváte dobrodružství s našim průvodcem

Užijte si to! Ukážeme vám nejkrásnější místa Sumatry tak, jak je znají pouze místí. S námi objevíte poklady skryté před běžnými turisty.

avatar

Odvezeme vás zpět na letiště

Ani minuta vašeho času nepřijde nazmar kvůli zbytečně zdlouhavým transferům a nedostatku informací.

Kdo se o vás bude starat?

Lenka

„Žijeme v nádherném světě, který je plný krásy, půvabu a dobrodružství. Plavej v moři, počítej hvězdy, vyšlápni sopku, vydej se do hlubin džungle, poznávej lidi. Dobrodružství, která můžeme prožít, jsou nekonečná, pokud je hledáme s otevřenýma očima.”

Lenka je srdečná Moravačka, pro kterou se cestování stalo vášní brzy po střední škole. Svět procestovala křížem krážem, viděla nespočet krásný míst, avšak nejvíce se během svých cest zamilovala do Sumatry. Od své první návštěvy se do této země začala vracet s železnou pravidelností, až se pro ni Sumatra stala druhým domovem. Ráda umožňuje i dalším lidem prožívat nezapomenutelná dobrodružství, která Sumatra nabízí.

S Lenkou budete komunikovat hlavně na začátku, kdy vám doporučí a upraví itinerář a pomůže s veškerými formalitami, které se s vaší dobrodružnou cestou pojí.

Bude vám však k dispozici po celou dobu i na telefonu, kdyby bylo cokoliv potřeba zařídit.

Ali

„Džungle je pro mě celý život, kdo ji nepozná jako by nebyl. Žiju a dýchám přírodou, věřím, že se do ní zamilujete stejně jako já.”

Ali je rodilý Indonésan, který miluje přírodu celým svým srdcem. V džungli je “mistr v oboru”, odpoví vám na vše, na co si jen vzpomenete. Jeho přímí předkové ho naučili žít v sumaterské džungli, poznávat všechnu zvěř a využívat všech rostlin nejen k přežití, ale i k záchraně života. Cítíte se s ním bezpečně jak v džungli, tak i na cestách.

Plynule hovoří bahasa indonesia, šesti dalšími etnickými jazyky a anglicky.

Ali vás bude provázet během vašich cest po Sumatře a udělá vše pro to, abyste si odvezli ty nejlepší zážitky. 

NAŠE ZELENÁ MISE

Naším posláním je ochrana sumaterské přírody a ohrožených druhů zvířat. Proto je naše činnost zaměřena zejména na džungli, kde působíme jako vládou certifikovaní ochránci, sdružení do nevládních organizací, podporujících úsilí vlády o zachování pralesa i celého jeho genofondu.

Specializujeme se na ochranu tygra sumaterského proti místním pytlákům, kteří hnaní poptávkou nedaleké Číny tygry ilegálně loví. Podstupujeme výcvik pro účinnou funkci „Tyger Patrols“, pytláky aktivně vyhledáváme a podílíme se na jejich postihu. Současně s tím monitorujeme život a prostředí tolik ohrožených tygrů.

Věříme, že čím více lidí na vlastní kůži pozná deštný prales a jeho zvířecí a rostlinné obyvatele, tím větší je globální pravděpodobnost jejich zachování.

CO ŘÍKAJÍ O SUMATŘE CESTOVATELÉ?

Praktické informace

Počasí na Sumatře

Nejpříznivější období pro dovolenou na Sumatře je v období sucha od dubna do konce října.

Dvě roční období

Sumatra má typické tropické podnebí, kde se střídají dvě roční období: období dešťů (musim hujan) přibližně od listopadu do konce března a období sucha (musim kemarau) přibližně od začátku dubna do konce října. Prakticky po celý rok zde panuje (z našeho pohledu) neustálé horko a vlhko: denní teploty ve stínu se v nížinných oblastech pohybují kolem 28 až 33 stupňů Celsia.

Období sucha

Duben je ve znamení přechodného období a od května je již srážek pomálu. Období sucha zpravidla trvá do konce října.

Termín období sucha rozhodně neznamená poušť či vyprahlost, ale v podstatě jen to, že prší méně, obloha je modřejší, je dále vidět a díky slunečnímu svitu cítíte větší horko a víc se práší.

Období dešťů

První souvislejší deště se objevují na konci října. Tyto deště přicházejí se železnou pravidelností kolem jedné až druhé hodiny odpolední. Dnů zcela bez deště je pomálu. Dopoledne většinou svítí pár hodin slunce, takže máte vzácnou možnost pokusit se o usušení zmoklých či vypraných věcí. Nejvíce srážek spadne v období prosinec – únor.

Omezení možností cestování a doporučení pro plánování cest

Pokud máte na vybranou, doporučujeme cestovat v období sucha. Při vašem pobytu se budete moci zaměřit na to, co vás nejvíce zajímá, ať už se jedná o kulturu, pobyt u moře či aktivity v přírodě, a nebudete muset přemýšlet nad otázkami, kam se schovat před lijákem. I tak vás jeden či více lijáků, dokreslující tropickou atmosféru, neminou.

Pokud však tuto volbu nemáte a vaše časové možnosti umožní cestovat do Indonésie pouze v období dešťů, plánujte vaše aktivity tak, aby jim odpolední deště příliš nevadily. Toto období je tedy vhodnější pro dlouhodobé pobyty, při kterých budou odpolední deště dobrou příležitostí pro relax či aktivity „pod střechou“.

V období dešťů i v období sucha (a horka) je vhodné plánovat a přizpůsobit váš denní režim. V období dešťů je vhodné naplánovat většinu aktivit do dopoledních hodin, a tudíž si s sebou přibalit do zavazadla i budík. Po druhé hodině, když začne pršet, pak můžete brzké vstávání bez potíží dospat. Naopak v době velkých veder je vhodnější naplánovat vaše aktivity na ráno (cca do 11 hodin) a od brzkého odpoledne (cca od 15 hodin).

Ubytování

Ubytování poskytuje Sumatra nepřeberné množství od jednoduchého ubytování s prakticky neexistujícím sociálním zařízením až po nejluxusnější pěti hvězdičkové hotely. Vaše konkrétní představy o ubytování s vámi probereme při plánování vaší dovolené v závislosti na zvolené trase. Námi doporučené ubytování se vždy bude pohybovat na slušném evropském standardu v ceně 400 – 500 Kč za pokoj.

Nižší standard můžete mít již od 200 Kč za noc. Nečekejte však sprchu s teplou vodou nebo velkým komfortem.

Na Sumatře je běžně v ceně ubytování zahrnuta také snídaně. Ke snídani se převážně podává rýže, nudle, vejce, ovoce, káva a čaj.

Na Sumatře naleznete širokou škálu možností ubytování. Nabídka se liší cenou i kvalitou.

Strava

Základem indonéské kuchyně je rýže, nudle, zelenina, ovoce, vejce, tofu a ryby. Indonésané si velmi rádi přidávají do jídla různé ostré omáčky, jako například omáčka sambal. Místní obyvatelé obvykle přikusují k jídlu chili papričky různých velikostí a barev, jejichž přínosem jsou dezinfekční účinky.

Nejrozšířenějším jídlem je Nasi Goreng – smažená rýže a Mie Goreng – smažené nudle.

Typickými jídly jsou:

Gado – gado – dušená zelenina s tofu a arašídovou omáčkou

Soto – polévka z čerstvé zeleniny, masa, rýžových nudlí

Cap cay – smažená zeleninová směs

Saté – masové špízy

Nejoblíbenější regionální kuchyní je masakan Padang. Tato kuchyně nabízí ostřejší jídla a je bohatší na maso. Na stůl dostanete spoustu malých misek s různým jídlem, máte možnost ochutnat všechno a zaplatit pouze to, na co jste měli chuť.

Ovoce a zelenina

Zatímco neznámých druhů zeleniny v Indonésii moc nenajdete, z ovoce nebudete vědět, které ochutnat dřív. Ovoce v Indonésii je čerstvé, bez chemie a naprosto delikátní chuti.

Typickým ovocem v Indonésii jsou mangostan, longan, durian, jackfruit, rambutan, karambola, markýza, mango, avokádo, pomelo, citrusové plody, mnoho druhů melounů a absolutní indonéskou raritou je snake fruit. Snake fruit má příjemně sladkou chuť, je křupavé a neteče z něj žádná šťáva. A kdo neochutná proslulý durian, jakoby v Indonésii nebyl 🙂

Nápoje

Indonésané nejčastěji pijí kávu a čaj, které tato země nabízí ve vysoké kvalitě. Všude dostanete balenou vodu a mezi speciality patří ovocné džusy mixované z vybraného ovoce. Doporučujeme ochutnat avokádový džus, jistě si ho zamilujete. Další místní specialitou je nápoj jeruk, jde o vymačkaný určitý druh mandarinky nebo limetky zalitý horkou vodou a oslazený. A pokud rádi popíjíte kokosové mléko, zde si ho můžete dopřávat celé dny přímo z čerstvého kokosového ořechu.

Alkohol

K dostání je indonéské pivo Bintang, které vás svou chutí příjemně překvapí, protože je opravdu dobré. Dále nízko alkoholický nápoj Cooler, který je ve třech příchutích. Z regionálních alkoholických nápojů lze ochutnat palmové víno balok, které připomíná burčák smíchaný s pivem. Dále rýžové víno brem, které vypadá také jako burčák a jeho chuť je velmi podobná. Pokud byste rádi něco ostřejšího, je k dostání rýžová pálenka arak.

Vízum

Občané České republiky mohou vstoupit na území Indonéské republiky bez víza, pokud splňují následující podmínky:

a) jejich účelem pobytu je turistika,

b) vstup na území Indonéské republiky se uskuteční na jednom z pěti mezinárodních letišť či jednom z devíti mezinárodních přístavů,

c) doba pobytu nepřesáhne 30 dnů od vstupu na území.

Pro pobyty delší než 30 dnů je potřeba zažádat o vízum, poradíme jak.

Let

Délka letu na Sumatru je přibližně 18 hodin se dvěma přestupy. Během letu přeletíte nad třemi kontinenty, překonáte přes deset tisíc kilometrů a několik časových pásem.

Vyrazit můžete z jakéhokoliv evropského mezinárodního letiště. Vaše cílová destinace bude letiště Kuala Namu v Medanu.

Mezipřistání jsou nejčastěji ve Frankfurtu nebo v Mnichově, v Dubaji, Kuala Lumpur nebo v Singapuru.

Doporučené mezinárodní letecké společnosti zajišťující přepravu na Sumatru jsou například Qatar Airlines, Emirates a Singapore Airlines.

Další praktické rady

Sumatra je v dnešní době na dobré úrovni svou vybaveností. Mějte však na paměti, že jste v tropické zemi. Najdou se zde oblasti, ve kterých určité služby či standardy, které byste očekávali, nejsou samozřejmostí.

Elektřina
Standardní napětí v Indonésii je 230 V. Zásuvky jsou stejné jako v ČR, nemusíte tedy vozit adaptér. V Indonésii jsou občasné výpadky proudu, většinou zapříčiněné počasím, případně přepětím sítě.

Voda
Voda z kohoutku není pitná, pijte pouze vodu balenou. Dávejte si pozor na led přidávaný do vašeho nápoje, ale ve většině stravovacích zařízení připravují led z balené vody.

Balenou vodu doporučujeme používat i při čištění zubů.

Nemusíte mít obavy, že s sebou budete neustále tahat litry balené vody. Balenou vodu koupíte opravdu na „každém rohu“.

V lepších ubytovacích zařízení teče voda studená i teplá. V těch levnějších se setkáte se sprchou studenou.

Internet
Internet je často k dispozici v hotelech zdarma. Ve všech větších městech naleznete také internetové kavárny. Neočekávejte však závratnou rychlost, internet je poměrně pomalý. Pokud chcete rychlý internet, doporučujeme si pořídit místní SIM kartu.

Telefonování
Doporučujeme nákup místní SIM karty. V zemi je rozvinutá síť několika mobilních operátorů (Telkomsel, Satelindo, Excelcomindo, Indosat, Simpati atd.) pracujících na frekvencích GSM 900 a GSM 1800, kde mezinárodní roaming funguje bez potíží.

Časový posun
Na Sumatře si budete muset přetočit hodinky, a to o 6 h směrem dopředu.

Místní jazyk
Místní obyvatelé se dorozumívají jazykem Bahasa Indonesia. Anglicky se domluvíte velmi vyjímečně, pouze skupiny školáků ve městech vás budou stydlivě zastavovat a budou vám pokládat naučené otázky v angličtině pro svůj školní projekt.

Místní měna
Místní měnou je Indonéská rupie IDR. Přibližný kurz IDR/CZK: 1.000.000,- IDR = 1.600,- Kč.

Bankomaty a Hotovost
Indonéskou měnu IDR v České republice nesměníte. Pokud se rozhodnete pro hotovostní směnu, nejlépe směníte USD, případně EUR. Doporučujeme však mít u sebe jen menší hotovost v měně USD či EUR, pro případ, kdyby se naskytl problém s výběrem z bankomatu.

Bankomaty jsou v Indonésii již téměř na každém „rohu“. Hledejte bankomaty, které vydávají bankovky v hodnotě 100 000 IDR, tím pádem můžete učinit jednorázový výběr v maximální výši 2 500 000 IDR. Pokud si vyberete bankomat, který vydává bankovky v hodnotě 50 000 IDR, vyberete maximálně 1 500 000 IDR. Budete tak muset udělat výběrů více. A ano, v Indonésii se budete cítit jako milionáři 🙂

Pracovní doba
Obvyklá pracovní doba je od 7-8 hodin do 16-17 hodin. Na venkově začíná pracovní den ještě dříve, ale také o to dříve končí. Prodejní doba bývá od 10 hodin do 21 hodin.

Tabák a cigarety
Tabák a cigarety jsou v Indonésii velmi levné. Jste-li náruživí kuřáci, určitě vyzkoušejte hřebíčkové cigarety. Průměrně se cena krabičky cigaret místní značky pohybuje kolem 30 Kč. K dostání jsou ale také světové značky za vyšší cenu.

Alkohol
Nejběžnější alkohol je pivo Bintang k dostání přibližně za 50 Kč. Můžete narazit i na místní pálenku Arak vyrobenou z rýže. Při pití pálenky v Indonésii buďte velmi obezřetní a dbejte na své zdraví! Ujistěte se, že je láhev řádně okolkovaná.

Co s sebou

Abyste si nezapomněli nic přibalit, doporučujeme vytvořit si checklist.

Zavazadlo
Při volbě zavazadla myslete na to, že budete cestovat. Zvolte tedy takové, které se vám bude dobře přenášet. My volíme krosnu 🙂 vemte si s sebou i menší batoh na výlety a pobyt v džungli.

Spacák, stan ani karimatku není nutné brát. V případě potřeby vám nutné vybavení zajistíme my. Stejně tak není nutné brát moskytiéru ani filtry na vodu.

Repelent koupíte za pár korun až na místě, je účinný a příjemně voní.

Drogerie a kosmetika je běžně dostupná ve všech místních obchodech.

Doklady si zabalte do nepromokavého obalu.

Co určitě přibalit:

 • čelovka, baterka
 • boty do vody
 • pokrývka hlavy
 • cestovní lékárnička
 • kopie dokladů, které si uložte i v elektronické podobě na váš e-mail

Při pobytu v džungli je nutné chránit si nohy, mít dlouhé kalhoty, případně podkolenky.

Při balení volte spíše minimalismus. Na Sumatře není problém dát si oblečení oprat a vždy je příjemnější mít odlehčené zavazadlo.

Při volbě oblečení myslete na to, že jedete do tropů. Jistě oceníte odlehčené, savé a rychleschnoucí materiály. Volte pohodlí, oblečení, které vám umožňuje maximální pohyblivost. 

Očkování

Pro krátkodobé pobyty doporučujeme základní očkování pro každého cestovatele:

 • Tetanus
 • Břišní tyfus
 • Žloutenka typu A (případně A+B)

Cholera se na Sumatře nevyskytuje, ale i tak jde o zemi s nižším hygienickým standardem, což se může projevit nepříjemnými zažívacími problémy. Vakcína proti choleře vám poskytne zhruba šestiměsíční ochranu proti většině cestovatelských průjmů.

Pro dlouhodobé pobyty doporučujeme rozšířit základní očkování o:

 • Vzteklina
 • Žloutenku typu B

Obecně platí, že břišní tyfus se očkuje nejpozději dva týdny před odjezdem.
Žloutenka typu A a B se očkuje ve třech dávkách, před odjezdem se podstupují první dvě, třetí vakcína bývá aplikována půl roku po první a zajistí vám dlouhodobou imunitu.

Navštivte některé z očkovacích center, kde vám vytvoří očkovací plán.

Zjistěte si u své zdravotní pojišťovny, zda-li vám na očkování nabízí příspěvek.

Svátky

Oslavy svátků v Indonésii jsou často pastvou pro oči (a objektivy fotoaparátů a kamer). Indonésané také pořádají velkolepé svatby a rodinné oslavy. Podaří-li se vám na takovou rodinnou oslavu narazit, ochotně a s úsměvem vám celá rodina zapózuje, nepozvou-li vás rovnou ke stolu.

Přinášíme vám přehled svátků:

Státní svátky

1.1. Nový rok

23.1. Čínský Nový rok

4.2. Narození proroka Mohameda

23.3. Nový rok Hindu

6.4. Velký pátek

5.5. Den osvícení Buddhy

17.5. Nanebevzetí Ježíše Krista

16.6. Nanebevzetí proroka Mohameda

17.8. Den nezávislosti (st. sv.)

20.7. – 18.8. Postní měsíc Ramadán

9. – 20.8. Hari Idul Fitri

26.10. Den oběti Idul Adha

15.11. Islámský Nový rok

25.12. Narození Ježíše Krista

Státní svátky s pohyblivým datem

Idul Fitri konec ramadánu (podzim)

Nyepi balijský nový rok (duben – květen)

Idul Abha muslimský den obětování, náhrada pouti do Mekky (květen)

Waisak oslavy narození smrti a osvícení Budhy (květen)

Muharram muslimský nový rok

Maulud nabi Muhammad narození Mohameda (červenec – srpen)

Existuje zde mnoho dalších náboženských svátků, které mají regionální či dokonce jen lokální význam.

Chcete zažít dobrodružství na Sumatře?