Praktické informace

Sumatra je unikátní destinace s bohatou biodiverzitou a domorodou kulturou. Přestože je u cestovatelů oblíbená, stále jde o poměrně neprobádané místo s malou turistickou infrastrukturou. Níže naleznete praktické informace, které vám pomohou s plánováním vaší cesty na Sumatru.

Počasí na Sumatře

Nejpříznivější období pro dovolenou na Sumatře je v období sucha od dubna do konce října. V posledních letech se však klima na celém světě dramaticky změnilo a Indonésie není vyjímkou. Proto jsou období sucha a období dešťů stále nepředvídatelnější, avšak s trochou plánování a přípravy si mohou cestovatelé užít vše, co tato exotická země může nabídnout a nemusíte se tak obávat vyrazit na Sumatru kdykoliv.

Dvě roční období

Sumatra má typické tropické podnebí, kde se střídají dvě roční období: období dešťů (musim hujan) přibližně od listopadu do konce března a období sucha (musim kemarau) přibližně od začátku dubna do konce října. Prakticky po celý rok zde panuje neustálé horko a vlhko: denní teploty ve stínu se v nížinných oblastech pohybují kolem 28 až 33 stupňů Celsia.

Období sucha

Duben je ve znamení přechodného období a od května je již srážek pomálu. Období sucha zpravidla trvá do konce října.

Termín období sucha rozhodně neznamená poušť či vyprahlost, ale v podstatě jen to, že prší méně, obloha je modřejší, je dále vidět a díky slunečnímu svitu cítíte větší horko a víc se práší.

Období dešťů

První souvislejší deště se objevují na konci října. Tyto deště přicházejí se železnou pravidelností kolem jedné až druhé hodiny odpolední. Dnů zcela bez deště je pomálu. Dopoledne většinou svítí pár hodin slunce, takže máte vzácnou možnost pokusit se o usušení zmoklých či vypraných věcí. Nejvíce srážek spadne v období prosinec – leden.

Ubytování

Ubytování poskytuje Sumatra nepřeberné množství od jednoduchého ubytování s prakticky neexistujícím sociálním zařízením až po nejluxusnější pěti hvězdičkové hotely. Vaše konkrétní představy o ubytování s vámi probereme při plánování vaší dovolené v závislosti na zvolené trase. Námi doporučené ubytování se vždy bude pohybovat na slušném evropském standardu. Dbáme především na čistotu pokojů, pohodlí, rozumnou cenu a bezpečnost.

Na Sumatře je běžně v ceně ubytování zahrnuta také snídaně. Ke snídani se převážně podává rýže, nudle, vejce, ovoce, káva a čaj.

Strava

Základem indonéské kuchyně je rýže, nudle, zelenina, ovoce, vejce, tofu a ryby. Indonésané si velmi rádi přidávají do jídla různé ostré omáčky, jako například omáčka sambal. Místní obyvatelé obvykle přikusují k jídlu chili papričky různých velikostí a barev, jejichž přínosem jsou dezinfekční účinky.

Nejrozšířenějším jídlem je Nasi Goreng – smažená rýže a Mie Goreng – smažené nudle.

Typickými jídly jsou:

Gado – gado – dušená zelenina s tofu a arašídovou omáčkou

Soto – polévka z čerstvé zeleniny, masa, rýžových nudlí

Cap cay – smažená zeleninová směs

Saté – masové špízy

Nejoblíbenější regionální kuchyní je masakan Padang. Tato kuchyně nabízí ostřejší jídla a je bohatší na maso. Na stůl dostanete spoustu malých misek s různým jídlem, máte možnost ochutnat všechno a zaplatit pouze to, na co jste měli chuť.

Ovoce a zelenina

Zatímco neznámých druhů zeleniny v Indonésii moc nenajdete, z ovoce nebudete vědět, které ochutnat dřív. Ovoce v Indonésii je čerstvé, bez chemie a naprosto delikátní chuti.

Typickým ovocem v Indonésii jsou mangostan, longan, durian, jackfruit, rambutan, karambola, markýza, mango, avokádo, pomelo, citrusové plody, mnoho druhů melounů a absolutní indonéskou raritou je snake fruit. Snake fruit má příjemně sladkou chuť, je křupavé a neteče z něj žádná šťáva. A kdo neochutná proslulý durian, jakoby v Indonésii nebyl 🙂

Nápoje

Indonésané nejčastěji pijí kávu a čaj, které tato země nabízí ve vysoké kvalitě. Všude dostanete balenou vodu a mezi speciality patří ovocné džusy mixované z vybraného ovoce. Doporučujeme ochutnat avokádový džus, jistě si ho zamilujete. Další místní specialitou je nápoj jeruk, jde o vymačkaný určitý druh mandarinky nebo limetky zalitý horkou vodou a oslazený. A pokud rádi popíjíte kokosovou vodu, zde si ji můžete dopřávat celé dny přímo z čerstvého kokosového ořechu.

Alkohol

K dostání je indonéské pivo Bintang, které vás svou chutí příjemně překvapí, protože je opravdu dobré. Dále nízko alkoholický nápoj Cooler, který je ve třech příchutích. Z regionálních alkoholických nápojů lze ochutnat palmové víno balok, které připomíná burčák smíchaný s pivem. Dále rýžové víno brem, které vypadá také jako burčák a jeho chuť je velmi podobná. Pokud byste rádi něco ostřejšího, je k dostání rýžová pálenka arak.

Vízum a celní prohlášení

Občané České republiky mají nárok na vstup do země na základě turistických víz (tzv. Visa on Arrival – VOA) za účelem turismu do 30 dní pobytu. Vízum vyřídíte po příletu na místě a je zpoplatněno částkou 500 000 IDR (USD/EUR ekvivalent), mějte proto nachystanou hotovost.

Další možností je nově od 1.12.2022 zažádat o vízum po vstupu do země VOA také elektronicky (e-VOA) již před samotnou cestou a to na webové stránce https://molina.imigrasi.go.id/, kde naleznete také ucelené informace, včetně postupu podání žádosti.

Pro vstup do země musí aktuálně cestovatelé předložit:

a. Cestovní pas s platností minimálně šest měsíců od data vstupu do Indonésie.

b. Zpáteční letenku nebo navazující letenku do jiné země.

c. Doklad o očkování proti nemoci Covid-19 ukončeném minimálně 14 dní před vstupem do země ve fyzické nebo digitální podobě, resp. lékařské potvrzení, že cestující nemůže ze zdravotních důvodů podstoupit očkování.

Každý cestující musí mít nainstalovanou aplikaci SATUSEHAT Mobile (dříve PeduliLindungi) s nahranými platnými očkovacími certifikáty.

Od 1.11.2022 mohou cestující podat elektronické celní prohlášení prostřednictvím webové stránky https://ecd.beacukai.go.id. Elektronické celní prohlášení lze podat nejdříve 2 dny před příjezdem do Indonésie. Po vyplnění údajů obdrží cestující čárový kód, který je potřeba předložit celníkovi při vstupu do země. Uživatelský video návod v indonéštině, který názorně a srozumitelně ukazuje postup vyplnění formuláře, je dostupný na webové stránce https://bit.ly/VideoPanduanECD. Nevyplníte-li celní prohlášení předem, musíte jej vyplnit po příletu na místě pomocí svých mobilních telefonů či kiosků umístěných na letišti.

Let

Délka letu na Sumatru je přibližně 14 hodin. Během letu přeletíte nad třemi kontinenty, překonáte přes deset tisíc kilometrů a několik časových pásem.

Vyrazit můžete z jakéhokoliv evropského mezinárodního letiště. Vaše cílová destinace bude letiště Kuala Namu v Medanu.

Celkově dvě mezipřistání jsou nejčastěji v Dubaji, Dauhá nebo v Istanbulu a dále v Kuala Lumpur nebo v Singapuru.

Doporučené mezinárodní letecké společnosti zajišťující přepravu na Sumatru jsou například Qatar Airlines, Emirates, Singapore Airlines a Turkish Airlanes.

Další praktické rady

Sumatra je v dnešní době na dobré úrovni svou vybaveností. Mějte však na paměti, že jste v tropické zemi. Najdou se zde oblasti, ve kterých určité služby či standardy, které byste očekávali, nejsou samozřejmostí.

Elektřina
Standardní napětí v Indonésii je 230 V. Zásuvky jsou stejné jako v ČR, nemusíte tedy vozit adaptér. V Indonésii jsou občasné výpadky proudu, většinou zapříčiněné počasím, případně přepětím sítě.

Voda
Voda z kohoutku není pitná, pijte pouze vodu balenou. Dávejte si pozor na led přidávaný do vašeho nápoje, ale ve většině stravovacích zařízení připravují led z balené vody.

Balenou vodu doporučujeme používat i při čištění zubů.

Nemusíte mít obavy, že s sebou budete neustále tahat litry balené vody. Balenou vodu koupíte opravdu na „každém rohu“.

V lepších ubytovacích zařízení teče voda studená i teplá. V těch levnějších se setkáte se sprchou studenou.

Internet
Internet je často k dispozici v hotelech zdarma. Ve všech větších městech naleznete také internetové kavárny. Neočekávejte však závratnou rychlost, internet je poměrně pomalý. Pokud chcete rychlý internet, doporučujeme si pořídit místní SIM kartu s daty.

Telefonování
Doporučujeme nákup místní SIM karty. V zemi je rozvinutá síť několika mobilních operátorů (Telkomsel, Satelindo, Excelcomindo, Indosat, Simpati atd.) pracujících na frekvencích GSM 900 a GSM 1800, kde mezinárodní roaming funguje bez potíží.

Časový posun
Na Sumatře si budete muset přetočit hodinky, a to o 6 h směrem dopředu v době platnosti SEČ, zatímco v době platnosti SELČ je časový rozdíl 5 hodin.

Místní jazyk
Místní obyvatelé se dorozumívají jazykem Bahasa Indonesia. Anglicky se domluvíte velmi vyjímečně, pouze skupiny školáků ve městech vás budou stydlivě zastavovat a budou vám pokládat naučené otázky v angličtině pro svůj školní projekt.

Místní měna
Místní měnou je Indonéská rupie IDR. Přibližný kurz IDR/CZK: 1.000.000,- IDR = 1.500,- Kč.

Bankomaty a Hotovost
Indonéskou měnu IDR v České republice nesměníte. Pokud se rozhodnete pro hotovostní směnu, nejlépe směníte USD, případně EUR.

Bankomaty jsou na Sumatře ve větších městech. Hledejte bankomaty, které vydávají bankovky v hodnotě 100 000 IDR, tím pádem můžete učinit jednorázový výběr v maximální výši 2 500 000 IDR. Pokud si vyberete bankomat, který vydává bankovky v hodnotě 50 000 IDR, vyberete maximálně 1 500 000 IDR. Budete tak muset udělat výběrů více. A ano, v Indonésii se budete cítit jako milionáři 🙂

Při cestě do odlehlejších oblastí u sebe mějte nouzovou zásobu hotovosti

Tabák a cigarety
Tabák a cigarety jsou v Indonésii velmi levné. Jste-li náruživí kuřáci, určitě vyzkoušejte hřebíčkové cigarety. Průměrně se cena krabičky cigaret místní značky pohybuje kolem 40 Kč. K dostání jsou ale také světové značky za vyšší cenu.

Alkohol
Nejběžnější alkohol je pivo Bintang k dostání přibližně za 90 Kč. Můžete narazit i na místní pálenku Arak vyrobenou z rýže. Při pití pálenky v Indonésii buďte velmi obezřetní a dbejte na své zdraví! Ujistěte se, že je láhev řádně okolkovaná.

Co s sebou

Abyste si nezapomněli nic přibalit, doporučujeme vytvořit si checklist.

Zavazadlo
Při volbě zavazadla myslete na to, že budete cestovat. Zvolte tedy takové, které se vám bude dobře přenášet. My volíme krosnu 🙂 vemte si s sebou i menší batoh na výlety a pobyt v džungli.

Spacák, stan ani karimatku není nutné brát. V případě potřeby vám nutné vybavení zajistíme my. Stejně tak není nutné brát moskytiéru ani filtry na vodu.

Repelent koupíte za pár korun až na místě, je účinný a příjemně voní.

Drogerie a kosmetika je běžně dostupná ve všech místních obchodech.

Doklady si zabalte do nepromokavého obalu.

Co určitě přibalit:

  • čelovka, baterka
  • boty do vody
  • pokrývka hlavy
  • cestovní lékárnička
  • kopie dokladů, které si uložte i v elektronické podobě na váš e-mail

Při pobytu v džungli je nutné chránit si nohy, mít dlouhé kalhoty, případně podkolenky.

Při balení volte spíše minimalismus. Na Sumatře není problém dát si oblečení oprat a vždy je příjemnější mít odlehčené zavazadlo.

Při volbě oblečení myslete na to, že jedete do tropů. Jistě oceníte odlehčené, savé a rychleschnoucí materiály. Volte pohodlí, oblečení, které vám umožňuje maximální pohyblivost. 

Očkování

Pro krátkodobé pobyty doporučujeme základní očkování pro každého cestovatele:

  • Tetanus
  • Břišní tyfus
  • Žloutenka typu A (případně A+B)

Cholera se na Sumatře nevyskytuje, ale i tak jde o zemi s nižším hygienickým standardem, což se může projevit nepříjemnými zažívacími problémy. Vakcína proti choleře vám poskytne zhruba šestiměsíční ochranu proti většině cestovatelských průjmů.

Pro dlouhodobé pobyty doporučujeme rozšířit základní očkování o:

  • Vzteklina
  • Žloutenku typu B

Obecně platí, že břišní tyfus se očkuje nejpozději dva týdny před odjezdem.
Žloutenka typu A a B se očkuje ve třech dávkách, před odjezdem se podstupují první dvě, třetí vakcína bývá aplikována půl roku po první a zajistí vám dlouhodobou imunitu.

Navštivte některé z očkovacích center, kde vám vytvoří očkovací plán.

Zjistěte si u své zdravotní pojišťovny, zda-li vám na očkování nabízí příspěvek.

Bepečnost

V porovnání s mnoha místy světa je Indonésie bezpečná země. Násilná kriminalita je zde neobvyklá, může však dojít k drobným krádežím. Dávejte si proto i zde pozor na své cennosti.

V Indonésii platí nulová tolerance vůči návykovým látkám.

Místní SIM karta

Od roku 2023 omezuje Indonéská vláda v celé Indonésii užívání místních SIM karet v zahraničních mobilních telefonech. To znamená, že turisti již nemohou jen tak koupit místní SIM kartu do svého mobilního telefonu. Aby místní SIM karta ve vašem mobilním telefonu fungovala, je nutné telefon registrovat a poté je možné místní SIM kartu užívat maximálně 3 měsíce. Registraci IMEI čísla vašeho telefonu lze provést přímo na letišti po vašem příletu.

Pobyt v džungli

Prosíme o dodržování těchto základních pravidel:

  • Všichni účastníci jsou odpovědní za své vlastní činy a musí dodržovat rady a pokyny průvodců.
  • Při dodržování základních pravidel, není potřeba bát se divoké zvěře, drobných zvířat ani hmyzu.
  • V džungli není mnoho komárů. Aktivní jsou především za svítání a za soumraku, kousnutí zabráníte použitím repelentu a vhodného oblečení. Není známo, že by se zde vyskytovala malárie.
  • Na vlhčích místech se vyskytují pijavice. Setkáte se s nimi, ale lze je snadno odstranit a nezpůsobují žádné problémy. Jako prevence poslouží použití repelentu a podkolenky.
  • Přes den jsou aktivní malé včelky, které nejsou nebezpečné. Jsou zde také potenciálně agresivní teritoriální včely, na které můžeme narazit. Pokud se vzdálíte a nebudete útočit, nezaútočí ani ony na vás. Každý, kdo může mít závažnou alergickou reakci, by měl mít u sebe vhodné léky.
  • Jako preventivní opatření doporučujeme ráno před nazouváním bot a oděvů protřepat, abyste vypudili případné noční návštěvníky.
  • Hadi nekousnou, pokud se je nepokusíte chytit. Nechte je být a neublíží vám.
  • Nedoporučujeme sahat na žádná zvířata. Některá, jako je červená a černá stonožka, mohou způsobit velmi bolestivé, středně toxické kousnutí, pokud jsou ohroženy. Jiná zvířata, jako jsou psi a opice, mohou přenášet vzteklinu.
  • Setkání s velkými zvířaty, jako jsou tygři a medvědi, jsou vzácná. Budou si vaší přítomnosti vědomi dlouho předtím, než si jich všimnete a budou se vám vyhýbat.
  • Krmení zvířat je zakázáno! Krmení vytváří nepřirozenou vazbu mezi zvířetem a člověkem, existuje zde také riziko přenosu lidských nemocí na zvířata.
  • Neodstraňujte, nepoškozujte ani neupravujte žádnou vegetaci v pralese.
  • Nechoďte do džungle, pokud jste nemocní.
  • Nevzdalujte se od své skupiny!
  • Chovejte se tiše a ohleduplně.
  • Dávejte si pozor na své batohy, pro orangutany jsou velmi lákavé.
Suvenýry

Pokud hledáte originální a jedinečné dárky ze Sumatry, připravili jsme pro vás pár tipů:

  • Chilli – doporučujeme zakoupit poslední den vašeho pobytu čerstvé chilli na trhu. Po návratu domů si můžete vyrobit vynikající sambal nejen pro vlastní potřebu, ale taky jako dárek pro své nejbližší. Také si můžete chilli usušit a následně si doma na zahrádce každým rokem pěstovat kousek Sumatry 🙂
  • Aliho zázračný olejíček – náš průvodce Ali, jehož otec byl šaman, vyrábí vlastní domácí léčivý olejíček. Olejíček je na zevní použití a pomáhá při bolestech hlavy, nachlazení, bolesti kloubů a svalů. Působí také proti komárům či na zmírnění svědění po štípnutí hmyzem. Stačí Aliho požádat, aby vám olejíček připravil.
  • Káva – Sumaterská káva je vlastníkem jednoho z nejpozoruhodnějších a nejrozeznatelnějších profilů v kávovém světě. Káva vyniká zemitostí, plným tělem a jemnou kyselostí. Jednu z nejkvalitnějších máte možnost zakoupit v městečku Sidikalang, na své cestě do přístavu Singkil.
  • Butterfly Pea Tea – květinový čaj bez kofeinu pocházející z rostliny Clitoria ternatea, která se vyskytuje na území jihovýchodní Asie. Jedním z aspektů tohoto čaje je skutečnost, že mění barvu na základě hodnoty pH přidávané látky, například přidání citronové šťávy do čaje se zbarví z modré do krásné růžovo-fialové barvy. Mimo jiné má také spoustu zdravotních benefitů! Budete-li mít zájem o čaj, řekněte Alimu ještě během svého pobytu v Bukit Lawang, běžně na tržištích k dostání není.
  • Čerstvé vanilkové lusky – bude-li zrovna k dostání a budete-li mít dostatek času v Medanu, požádejte Aliho o návštěvu farmy, kde můžete zakoupit čerstvé vanilkové lusky. Případně se po nich můžete porozhlédnout také na lokálním trhu při své návštěvě městečka Brastagi.
  • Mastičky – zastavte se jedné z apoték, které jsou na Sumatře na každém rohu a třeba si vyberete mastičku z léčivých bylin právě pro vás.
  • Sarong – ať už na lokálním trhu v Brastagi nebo u Lake Toba, můžete zakoupit tradiční druh oděvu sarong. Jedná se o pruh látky, jehož kratší strany jsou sešité. Jeho použití je univerzální a jsme si jistí, že ho využijete na pláži ať už jako pohodlné šaty nebo jako podložku namísto ručníku, až se budete opalovat.
  • Byliny u šamana – budete-li mít zájem, zastavíme se v Brastagi na lokálním trhu v kouzelném stánku, kde má místní šaman plno bylin, se kterými dokáže vyléčit doslova vše 🙂
  • Dřevěné sošky – v Bukit Lawang, ale hlavně u Lake Toba budete mít příležitost zakoupit tradiční, ručně vyřezávané dřevěné sošky.
Základní slovíčka

Naučit se pár základních indonéských slovíček může být velmi užitečné 🙂

  • Ahoj / Salam
  • Jak se máš? / Apa kabar?
  • Děkuji / Terima kasih
  • Rádo se stalo / Sama sama
  • Toalety / Kamar Kecil
  • Muži / Pria
  • Ženy / Wanita
  • Jak se jmenuješ? / Siapa nama Anda?
  • Jmenuji se.. / Nama saya..
  • Opatrně / Hati hati