Sumatra
Pravá exotika, s méně turisty a surovější přírodou
Neohrožené cestovatele čekají okouzlující výpravy po džungli, vnitrozemí i po moři. Treky vyžadují houževnatost, respekt k přírodě, znalost bahasa indonesia (zná náš průvodce) a vyvinutý smysl pro dobrodružství.
Dechberoucí přírodní bohatství
Z letadla Sumatra působí, jako kdyby mocná Matka příroda vzala rovník do rukou, vyhodila ho do výšin a nechala ho kousek po kousku dopadnout zpět na zem. Úrodné vysočiny obklopují džunglí porostlé sopky, vodopády v kaskádách padají do hlubokých roklí a divoká příroda Sumatry nabírá opět dech v hlubokých, tichých jezerech. Deštný prales se drží i na nejstrmějších svazích, zatímco rýže, tapioka, skořice, tabák, čaj a káva přinášejí lidem obživu v úrodných nížinách.
Sumatra je s rozlohou 443 066 km2 (přibližně jako Francie) šestým největším ostrovem planety, jehož střed protíná rovník. Žije zde asi 45 milionů obyvatel, značnou část území pokrývá tropický deštný prales, který je hned po Brazílii největším ekosystémem planety. Sumatra je součástí více než 18 000 ostrovů tvořících Indonésii. Hlavním náboženstvím je islám a křesťanství.

Libor Ševčík
Je to již téměř měsíc, co se naše čtyřčlenná partička (Libor, Žaneta, Anička a Petr) vrátila ze Sumatry. Celou tu dobu marně přemýšlím, co napsat, co na to vlastně říct. Těch krásných zážitků bylo tolik, že se dá slovy jen těžko vyjádřit, jak úžasné tři týdny na Sumatře za sebou máme a jak úžasné prostředí Sumatry je. Mohl bych vyprávět hodiny a stejně bych neuměl vyjádřit své pocity z této cesty. Jsou prostě věci, na které slova nestačí a musí se zažít. Chci tedy alespoň touto cestou moc poděkovat Simply Horas - Autentic Traveling a především Lence za výborné naplánování naší cesty a celého programu při pobytu na Sumatře. Je fakt, že za celé tři týdny pobytu jsem nenašel chybičku a to jsem poměrně rozmazlený starší kluk 😎. Musím také velmi vyzdvihnout naše dva Sumaterské průvodce, Aliho a Arila i když slovo průvodce mi v jejich případě připadá spíše jako nadávka. Tito dva místní kluci pro nás byly spíše kamarádi, učitelé, ochránci a pomocníci, byli nám k dispozici po celou dobu 24 hodin denně a v jejich přítomnosti jsem se cítil naprosto bezpečně a komfortně. Nic nebyl problém. Děkuji kluci. Mnoho lidí se mě po návratu ptalo na negativa této cesty. No co k tomu říct. Sumatra je prostě svá se vším všudy a stejně jako všechny státy světa má jistě i svá negativa, pro někoho taková, pro jiného jiná. Sám za sebe si dovolím tvrdit, že negativa Sumatry jsou dána spíše naší Evropskou rozmazleností než Sumatrou jako takovou. Sumatra má příjemné obyvatele, nádhernou přírodu, krásné vnitrozemí i ostrovy a hlavně je jiná než komerční státy světa. Myslím, že tohle opravdu stačí, aby to chtěl člověk vidět a zažít. Říka se, že všude dobře, ale doma nejlépe. Ano, těšil jsem se domů, ale když jsem poslední den balil svých pár švestek, přistihl jsem se nad myšlenkou o dalším pobytu na Sumatře. Takže volba je jasná a pokud to bude možné, určitě se na Sumatru ještě podívám, Sumatra je totiž jiná než ostatní 😘.

Katarína Tibenská
Z celého ❤️ veľmi pekne ďakujeme za doteraz najkrajšie a najlepšie dobrodružstvo, ktoré sme s Vami mali možnosť zažiť!!! Dokonale sme si užili nádhernú prírodu,zvieratá, nocovanie v džungli a občas aj "adrenalínové" chvíľky. Ale stálo to všetko za to, tie krásne okamihy a nezabudnuteľné zážitky nám zostanú navždy. A to vďaka Vám! Our dream comes true. Ďakujeme Lenka, si úžasný človek!

Denisa Czislinská
Děkujeme Lence a jejímu týmu na Sumatře za úžasné zážitky. Jsme doma teprve jeden den a stále vstřebáváme, nicméně jsem ráda, že jsem se obrátila přímo na Simply Horas. Vždy se snaží vyřešit jakoukoliv situaci k vaši spokojenosti. Obětavost a laskavost průvodců byla neskutečná.

Pavla Martináková
Pokud rádi cestujete, tak Simply Horas - Lenku a její tým určitě doporucuju. Na Sumatře jsme prožili 12 nezapomenutelných dni. Úchvatná cesta pralesem, dechberouci sopka , krasne moře a pláž , netopýři jeskyně, jízda na raftu, mega hrozné cesty , proklate palmy, komáři, přírodní lék od Aliho na můj podrážděný zlucnik, výtečná hostina v pekárně u Evi, skvělí lidé .... proste směs všeho dobrého i méně dobrého , co přináší život v jiné zemi. Byl to opravdu Authentic traveling se skvělými průvodci . Díky, díky! Přeju Simply Horas mnoho spokojených zákazníků - cestovatelů a ja už se nechávám unášet snem o Chile ...🤗

Marta Lišková
Studentka, cestovatelka
„Sumatra mě naprosto uchvátila, a to tak, že jsem ji musela navštívit již podruhé. Díky Simply Horas jsem poznala spoustu krásných míst a usměvavých lidí. Myslím si, že 'jungle trek' a korálové moře chytne každého za srdce stejně jako mně. Netknutá příroda bez davů turistů. Nejvíc mě dostal 'jungle trek', kde jsem viděla orangutany ve volné přírodě. Bylo to úžasné.“

Gabka Pagáčová
Ještě pár let zpátky by mě nenapadlo, že si jednou splním sen a poznám na vlastní kůží indonéskou džungli.
A za to moc děkuji Lence a jejímu týmu a doporučuji těm, kteří ještě váhají!
Průvodci naprosto užasní, kouzelná příroda, spousta krásných zvířat, nocování v divoké džungli a jako trešnička na dortu raft po řece Bohorok. A pro ty, co chtějí krásné písečné pláže a úžasný indický oceán, doporučuji ostrov Palambak – je to ráj na zemi.
Za nezapomenutelný zážitek ještě jednou děkujeme!

Magdalena Daňková
Zatím moje nejkrásnější zážitky z cest a to díky Lence a jejímu týmu. Úžasná příroda, lidé a zážitky. Sumatra zůstane v mém srdci navždy, a doufám, že ne naposled. Moc děkuji.
Co na Sumatře zažijete?
Národní park Gunnung Leuser – Do džungle za Orangutany
Národní park je jedna z největších rezervací fauny a flóry v jihovýchodní Asii. Nachází se v severní části Sumatry na hranici provincií Aceh a Severní Sumatra. Ve zdejším deštném pralese žijí 4 ze světově nejohroženějších druhů zvířat a to sumaterský tygr, dvourohý nosorožec, sumaterský slon a orangutani.
Medan – Největší město na Sumatře
Medan je čtvrté největší město v Indonésii. Žije zde 2,8 milionů lidí. Obyvatelstvo tvoří Natakové, Javánci, Indové a další etnické skupiny. Medan je hlavní město provincie Severní Sumatra. V blízkosti se nachází činná sopka Sinabung. Naleznete zde mnoho budov postavených v tradiční holandské architektuře. K zajímavým budovám patří stará radnice, pošta, věž Tirtanadi Water Tower a most nad železnicí Titi Gnatung. V sultánském sídle Maimun Palace dosud sídlí sultán, i když jeho funkce už je jen symbolická. Mezi historické budovy patří také mešita Masjid Raya, postavená v marockém stylu holandským architektem Dingemansem.
Gunung Sibayak – Na vrchol vulkánu
Starovulkán dosahující výšky 2 212 metrů, patří mezi nejzajímavější vulkány v Indonésii. Sopka se tyčí nad městem Brastagi, pouhé 2 hodiny jízdy od Medanu. I přesto, že vulkán není již více než 300 let činný a je velmi dobře přístupný, nedoporučuje se absolvovat cestu na vlastní pěst. Některé úseky jsou strmé a může se stát, že sejdete z cesty a ocitnete se na opačné straně kráteru.Dobrodružné povahy mohou strávit noc pod stanem na okraji kráteru. Odměnou vám bude nejen noc s nádechem tajemna, ale také ranní východ slunce, který budete sledovat z vrcholu kráteru.
Zátoka Kiluan – Vyjdete se plavat s delfíny
Zátoka leží u vesnice Kiluan v oblasti Tanggamus v provincii Lampung. Naleznete zde především křišťálově čisté moře, nádherné pláže a hojný počet delfínů. Zátoka funguje jako migrační cesta pro delfína skákavého a delfína dlouholebého. Pláže kolem zálivu jsou ideální místem pro hnízdění zelené mořské želvy a Karety pravé.Zátoku je vhodné navštívit mezi dubnem a zářím, tedy v období sucha. V oblasti není mnoho obchodů, je vhodné si tedy potřebné potraviny nakoupit raději po cestě.
Pláž Tanjung Tinggi – Relax na pláži
Pláž patří mezi nejkrásnější pláže Indonésie. Nachází se na ostrově Belitung ležícím mezi Sumatrou a Borneem. Pláž je vzdálená zhruba 30 km od největšího města ostrova, Tanjung Pandanu. Pyšní se bílým jemným pískem, obrovskými granitovými balvany a především křišťálově čistou vodou. Ideální dobou k návštěvě ostrova je od března do listopadu. Můžete zde v klidu plavat, potápět se nebo i rybařit. Později zde bývají vysoké vlny, které mohou být zajímavé právě pro milovníky surfingu. Pláž připomíná světoznámou pláž Anse Source D´Argent na Seychelách.
Pulau Weh – Pro milovníky potápění
Pulau Weh je nedotčený ostrov s překrásnými živými korálovými útesy ležící na severu Sumatry. Nachází se v blízkosti letoviska Banda Aceh. Pulau Weh je ideálním místem pro milovníky potápění. Těšit se můžete na mnoho nádherných mořských tvorů, nejčastěji uvidíte manty, delfíny, mořské želvy a žraloky velrybí. Projít se můžete také deštným pralesem, kde najdete i nádherný vodopád.
Sianok Canyon – Za východem slunce do kaňonu
Nádherný kaňon u městečka Bukittinggi na výšinách Minangkabau na Sumatře. Jeho krásu je nejlepší obdivovat v brzkých ranních hodinách z Panorama parku, kdy první sluneční paprsky protnou mlhu v údolí. Dvě 120 metrů vysoké, kolmé stěny kaňonu, obepínají řeku a rýžová pole a oddělují tak města Bukittinggi a Kota Gadang na jeho opačné straně. Kromě přírodních krás a sledování opic, můžete také navštívit japonský bunkr, který byl postaven během druhé světové války.
Banda Aceh
Na úplném severu Sumatru se nachází město Banda Aceh. V celé provincii naleznete řadu zajímavostí, pomineme-li pláž, najdeme zde mešitu z 12. století Masjid Raya Baiturrahman, která je jednou z nejvýznamnějších památek ve městě. Významnou památkou je také replika domu Cut Nya Dien, vdovy vůdce partyzánské války proti Holanďanům Teuku Umara. Manželka po jeho smrti bojovala dál a dostala v roce 1964 titul národní hrdinky Indonésie.
Zajímavý je také historický park Taman Putroe Phang, Muzeum Aceh s exponáty vztahující se k historii a kultuře regionu, zvonice Cakra Donya, posvátný hřbitov v BitayVilage či Kerhof.
Za zmínku stojí také Indonesia Airline Monument, památník připomínající první indonéské letadlo nebo UleeLheue-Banda Aceh (Tsunami GroundZero) – pobřežní linie, která jako první zmizela pod vlnou tsunami v roce 2004.
V okolí města objevíte i oblíbené trasy pro turistiku i cykloturistiku. Můžete se vydat do blízkých hor, mezi rýžová pole nebo podél pláží. Zdejší pláže jsou pokryté bílým pískem. Surfaři vyhledávají pláže Lhoknga a Lampuuk. K výletu lákají i blízké neobydlené ostrovy jako PulauWeh a další, které jsou vzdálené asi hodinu cesty.
Padang – Za rybáři do Padangu
Je největší město na západním pobřeží Sumatry a hlavní město provincie Západní Sumatra. Město vás ohromí nejen svojí nádhernou architekturou, ale také výbornou kuchyní s regionálním jídlem proslulé indonéské kulinářské nabídky. Je domovem slavné konzervatoře College of Art.
V blízké přírodní rezervaci Batang Palupuh roste největší květina na světě Rafflesia Arnoldi. S městem rovněž sousedí národní park Kerinci Seblat, o možnosti výletu zde tedy není nouze.
Jezero Toba – Největší sopečné kráterové jezero na světě
Danau Toba leží na severu Sumatry v provincii Severní Sumatra. Jde o největší sopečné kráterové jezero na světě. Nachází se ve výšce 911 metrů, dlouhé je 100 kilometrů a široké 30 kilometrů. Jeho maximální hloubka dosahuje 539 metrů.V oblasti kolem jezera žili kanibalští Batakové. Jejich V minulosti byla jejich charakteristickým rysem jejich bojechtivost. Jednotlivé kmeny mezi sebou prakticky neustále bojovaly. Proto nebyly mezi osadami budovány cesty a všechny osady byly navíc obklopeny vysokým, dobře střeženým bambusovým plotem. Jejich život se odehrával v tradičních dřevěných domech, jejichž obytná část se nacházela 1 – 2 metry nad zemí. V domě žilo přes deset rodin.
Pulau Banyak – Do tropického ráje
Údolí Harau – Za rýžovými poli a vodopády
Údolí leží asi hodiny jízdy autem od Bukittinggi na Západní Sumatře. Díky rýžovým polím a desítkám vodopádů, které jsou až 300 metrů vysoké, se údolí zaslouženě přezdívá Yosemitské údolí Indonésie. Potkáte zde volně žijící gibony, makaky a zaposloucháte se do nekonečného cvrlikání ptáků. Údolí se nachází na trase z Bukittinggi do Pekanbaru asi hodinu cesty.
Mentavajské ostrovy – Za rýžovými poli a vodopády
Mentavajské ostrovy se nacházejí blízko západního pobřeží Sumatry, odděluje je od ní asi 130 km široký Mentavajský průliv. Díky své poloze patří mezi jedno z nejvíce izolovaných míst v Indonésii.
Největším ostrovem je Siberut (cca 4000 km²), mezi další velké ostrovy tohoto souostroví patří Sibera, Severní Pagai a Jižní Pagai.
Většinu obyvatelstva tvoří domorodí Mentavajci. Mentavajci žijí v tradičním obydlí zvané uma, což je obydlí vyrobené tkaním bambusových pásů a trávy. Podlaha je postavena na chůdách z dřevěných prken. Místní obyvatelé mají silný duchovní vztah ke zdejším lesům a jsou mistři v body artu. Svým tetováním dávají najevo svoje postavení a svou mužnost.
Na ostrovech jsou nádherné bílé korálové pláže, deštné pralesy a uvidíte i gibony hrající si v korunách stromů. Vyvinulo se zde několik endemických druhů rostlin a živočichů. Mentavajské ostrovy se staly také oblíbeným místem surfařů.