Sumatra

Pravá exotika, s méně turisty a surovější přírodou

Neohrožené cestovatele čekají okouzlující výpravy po džungli, vnitrozemí i po moři. Treky vyžadují houževnatost, respekt k přírodě, znalost bahasa indonesia (zná náš průvodce) a vyvinutý smysl pro dobrodružství.

Dechberoucí přírodní bohatství

Z letadla Sumatra působí, jako kdyby mocná Matka příroda vzala rovník do rukou, vyhodila ho do výšin a nechala ho kousek po kousku dopadnout zpět na zem. Úrodné vysočiny obklopují džunglí porostlé sopky, vodopády v kaskádách padají do hlubokých roklí a divoká příroda Sumatry nabírá opět dech v hlubokých, tichých jezerech. Deštný prales se drží i na nejstrmějších svazích, zatímco rýže, tapioka, skořice, tabák, čaj a káva přinášejí lidem obživu v úrodných nížinách.

Sumatra je s rozlohou 443 066 km2 (přibližně jako Francie) šestým největším ostrovem planety, jehož střed protíná rovník. Žije zde asi 45 milionů obyvatel, značnou část území pokrývá tropický deštný prales, který je hned po Brazílii největším ekosystémem planety. Sumatra je součástí více než 18 000 ostrovů tvořících Indonésii. Hlavním náboženstvím je islám a křesťanství.

Co na Sumatře zažijete?

Národní park Gunung Leuser – Do džungle za Orangutany

Národní park Gunung Leuser je jedním z posledních míst na Zemi, kde žijí orangutani volně ve svém přirozeném prostředí. S neuvěřitelnou biodiverzitou je tento park nepřehlédnutelným cílem pro milovníky přírody a dobrodružství.

Při návštěvě národního parku Gunung Leuser můžete očekávat treky v džungli, objevování místní fauny a flory, setkáte se s organgutany a dalšími druhy opic, dopřejete si adrenalin při domorodém raftingu a také se dozvíte mnoho informací o úsilí o zachování deštného pralesa.

Medan – Největší město na Sumatře

Medan je čtvrté největší město v Indonésii. Žije zde 2,8 milionů lidí. Obyvatelstvo tvoří Natakové, Javánci, Indové a další etnické skupiny. Medan je hlavní město provincie Severní Sumatra. V blízkosti se nachází činná sopka Sinabung. Naleznete zde mnoho budov postavených v tradiční holandské architektuře. K zajímavým budovám patří stará radnice, pošta, věž Tirtanadi Water Tower a most nad železnicí Titi Gnatung. V sultánském sídle Maimun Palace dosud sídlí sultán, i když jeho funkce už je jen symbolická. Mezi historické budovy patří také mešita Masjid Raya, postavená v marockém stylu holandským architektem Dingemansem.

Gunung Sibayak – Na vrchol vulkánu

Starovulkán dosahující výšky 2 212 metrů, patří mezi nejzajímavější vulkány v Indonésii. Sopka se tyčí nad městem Brastagi, pouhé 2 hodiny jízdy od Medanu. I přesto, že vulkán není již více než 300 let činný a je velmi dobře přístupný, nedoporučuje se absolvovat cestu na vlastní pěst. Některé úseky jsou strmé a může se stát, že sejdete z cesty a ocitnete se na opačné straně kráteru.Dobrodružné povahy mohou strávit noc pod stanem na okraji kráteru. Odměnou vám bude nejen noc s nádechem tajemna, ale také ranní východ slunce, který budete sledovat z vrcholu kráteru.

Zátoka Kiluan – Vyjdete se plavat s delfíny

Zátoka leží u vesnice Kiluan v oblasti Tanggamus v provincii Lampung. Naleznete zde především křišťálově čisté moře, nádherné pláže a hojný počet delfínů. Zátoka funguje jako migrační cesta pro delfína skákavého a delfína dlouholebého. Pláže kolem zálivu jsou ideální místem pro hnízdění zelené mořské želvy a Karety pravé. Zátoku je vhodné navštívit mezi dubnem a zářím, tedy v období sucha. V oblasti není mnoho obchodů, je lepší si tedy potřebné potraviny nakoupit raději po cestě.

Pláž Tanjung Tinggi – Relax na pláži

Pláž patří mezi nejkrásnější pláže Indonésie. Nachází se na ostrově Belitung ležícím mezi Sumatrou a Borneem. Pláž je vzdálená zhruba 30 km od největšího města ostrova, Tanjung Pandanu. Pyšní se bílým jemným pískem, obrovskými granitovými balvany a především křišťálově čistou vodou. Ideální dobou k návštěvě ostrova je od března do listopadu. Můžete zde v klidu plavat, potápět se nebo i rybařit. Později zde bývají vysoké vlny, které mohou být zajímavé právě pro milovníky surfingu. Pláž připomíná světoznámou pláž Anse Source D´Argent na Seychelách.

Pulau Weh – Pro milovníky potápění

Pulau Weh je nedotčený ostrov s překrásnými živými korálovými útesy ležící na severu Sumatry. Nachází se v blízkosti letoviska Banda Aceh. Pulau Weh je ideálním místem pro milovníky potápění. Těšit se můžete na mnoho mořských tvorů, nejčastěji uvidíte manty, delfíny, mořské želvy a žraloky velrybí. Projít se můžete také deštným pralesem, kde najdete i nádherný vodopád.

Sianok Canyon – Za východem slunce do kaňonu

Nádherný kaňon u městečka Bukittinggi na výšinách Minangkabau na Sumatře. Jeho krásu je nejlepší obdivovat v brzkých ranních hodinách z Panorama parku, kdy první sluneční paprsky protnou mlhu v údolí. Dvě 120 metrů vysoké, kolmé stěny kaňonu, obepínají řeku a rýžová pole a oddělují tak města Bukittinggi a Kota Gadang na jeho opačné straně. Kromě přírodních krás a sledování opic, můžete také navštívit japonský bunkr, který byl postaven během druhé světové války.

Banda Aceh

Na úplném severu Sumatry se nachází město Banda Aceh. V celé provincii naleznete řadu zajímavostí, pomineme-li pláž, najdeme zde mešitu z 12. století Masjid Raya Baiturrahman, která je jednou z nejvýznamnějších památek ve městě. Významnou památkou je také replika domu Cut Nya Dien, vdovy vůdce partyzánské války proti Holanďanům Teuku Umara. Manželka po jeho smrti bojovala dál a dostala v roce 1964 titul národní hrdinky Indonésie.
Zajímavý je také historický park Taman Putroe Phang, Muzeum Aceh s exponáty vztahující se k historii a kultuře regionu, zvonice Cakra Donya, posvátný hřbitov v Bitay Vilage či Kerhof.
Za zmínku stojí také Indonesia Airline Monument, památník připomínající první indonéské letadlo nebo UleeLheue-Banda Aceh (Tsunami GroundZero) – pobřežní linie, která jako první zmizela pod vlnou tsunami v roce 2004.
V okolí města objevíte i oblíbené trasy pro turistiku i cykloturistiku. Můžete se vydat do blízkých hor, mezi rýžová pole nebo podél pláží. Zdejší pláže jsou pokryté bílým pískem. Surfaři vyhledávají pláže Lhoknga a Lampuuk. K výletu lákají i blízké ostrovy jako Pulau Weh a další, které jsou vzdálené asi hodinu cesty.

Padang – Za rybáři do Padangu

Je největší město na západním pobřeží Sumatry a hlavní město provincie Západní Sumatra. Město vás ohromí nejen svojí nádhernou architekturou, ale také výbornou kuchyní s regionálním jídlem proslulé indonéské kulinářské nabídky. Je domovem slavné konzervatoře College of Art.
V blízké přírodní rezervaci Batang Palupuh roste největší květina na světě Rafflesia Arnoldi. S městem rovněž sousedí národní park Kerinci Seblat, o možnosti výletu zde tedy není nouze.

Jezero Toba – Největší sopečné kráterové jezero na světě

Danau Toba leží na severu Sumatry v provincii Severní Sumatra. Jde o největší sopečné kráterové jezero na světě. Nachází se ve výšce 911 metrů, dlouhé je 100 kilometrů a široké 30 kilometrů. Jeho maximální hloubka dosahuje 539 metrů.V oblasti kolem jezera žili kanibalští Batakové. V minulosti byl jejich charakteristickým rysem bojechtivost. Jednotlivé kmeny mezi sebou prakticky neustále bojovaly. Proto nebyly mezi osadami budovány cesty a všechny osady byly navíc obklopeny vysokým, dobře střeženým bambusovým plotem. Jejich život se odehrával v tradičních dřevěných domech, jejichž obytná část se nacházela 1 – 2 metry nad zemí. V domě žilo přes deset rodin.

Pulau Banyak – Do tropického ráje

Souostroví Pulau Banyak se nachází mezi Simeulue a Nias u západního pobřeží Sumatry v provincii Aceh a skládá se z 99-ti ostrovů. Můžete zde trávit dlouhé dny plné šnorchlování, lenošení na pláži, rybaření… souostroví vám nabízí zkrátka vše, co si přejete zažít v tropickém ráji.

Díky svému bujnému podmořskému životu, relaxační atmosféře a opuštěným ostrovům k prozkoumání je tento ráj jedinečným a nezapomenutelným zážitkem.

Údolí Harau – Za rýžovými poli a vodopády

Údolí leží asi hodiny jízdy autem od Bukittinggi na Západní Sumatře. Díky rýžovým polím a desítkám vodopádů, které jsou až 300 metrů vysoké, se údolí zaslouženě přezdívá Yosemitské údolí Indonésie. Potkáte zde volně žijící gibony, makaky a zaposloucháte se do nekonečného cvrlikání ptáků. Údolí se nachází na trase z Bukittinggi do Pekanbaru asi hodinu cesty.

Mentavajské ostrovy – Cesta za domorodci

Mentavajské ostrovy se nacházejí blízko západního pobřeží Sumatry, odděluje je od ní asi 130 km široký Mentavajský průliv. Díky své poloze patří mezi jedno z nejvíce izolovaných míst v Indonésii.
Největším ostrovem je Siberut (cca 4000 km²), mezi další velké ostrovy tohoto souostroví patří Sibera, Severní Pagai a Jižní Pagai.
Většinu obyvatelstva tvoří domorodí Mentavajci. Mentavajci žijí v tradičním obydlí zvané uma, což je obydlí vyrobené tkaním bambusových pásů a trávy. Podlaha je postavena na chůdách z dřevěných prken. Místní obyvatelé mají silný duchovní vztah ke zdejším lesům a jsou mistři v body artu. Svým tetováním dávají najevo svoje postavení a svou mužnost.
Na ostrovech jsou nádherné bílé pláže, deštné pralesy a uvidíte i gibony hrající si v korunách stromů. Vyvinulo se zde několik endemických druhů rostlin a živočichů. Mentavajské ostrovy se staly také oblíbeným místem surfařů.

Chcete zažít dobrodružství na Sumatře?