Kolumbie

Světoznámé kávové plantáže, historie španělských dobyvatelů, malebné uličky Bogoty, pohnutá historie Medellínu, bílé pláže v Karibiku, to a mnohem více je Kolumbie, jež byla právem zvolena jako stát s největší biodiverzitou na celém světě.

Kolumbie má rozlohu 1 138 910 km², je součástí karibské Jižní Ameriky a jako jediná země Jižní Ameriky se rozkládá u obou oceánů – Atlantského a Tichého oceánu. Kolumbie sousedí s Brazílií, Venezuelou, Peru, Panamou a Ekvádorem. Kolumbie je 4. největší země Jižní Ameriky. Se svým andským pohořím, pláněmi a  lesy, řekami a jezery nabízí neuvěřitelnou rozmanitost krajiny. Pobřeží je dlouhé téměř  3 000 km a u pobřeží se nachází velké množství ostrovů a ostrůvků, včetně ostrovů San Andrés a Providencia, ležící 700 km severozápadně od pobřeží.  V Kolumbii se dále nachází pouště – Guajira a Desierto de la Tatacoa. A také džungle – Amazonie a džungle rozkládající se u Pacifiku. Nesmíme také zapomenout na slavné pohoří Andy, které začíná v Kolumbii a protíná v délce 8 000 km celý jihoamerický kontinent!

Více než 49 milionů obyvatel hovoří převážně španělsky, ale také dalšími 85ti etnickými jazyky a dialekty.

Politika

Nový kolumbijský prezident Iván Duqu chce pokračovat na cestě k mírovému procesu iniciovaném jeho předchůdcem Dosem Santosem, který získal Nobelovu cenu míru za ukončení nekonečného konfliktu s ozbrojenými milicemi.

Více než dva roky po podepsání historické dohody z listopadu 2016 s revolučními ozbrojenými silami v Kolumbii (FARC, nejstarší partyzánská skupina v Latinské Americe) se ekonomická situace, s návratem investorů a cestovního ruchu, zlepšila. Bezpečnostní situace se také dramaticky zlepšila, z hlediska bezpečnosti se tak Kolumbie z posledních příček dostala na přední příčky na americkém kontinentu.

Mírový proces vyústil v odzbrojení a dokonce „přeměnu“ mnoha vůdců partizánů na politiky.

Další partyzáni využili reintegračních programů k nalezení svěho místa v kolumbijské společnosti.

Ekvádor

Mezi velikány jako je Kolumbie a Peru se nachází na jihoamerické poměry malá země – Ekvádor. Táhne se od Tichého oceánu přes majestátné Andy až k divoké Amazonce. Krajina je dramaticky zvrásněná aktivními vrcholky úctyhodných sopek.

Kdekoliv se ocitnete, budete na dosah sopky, která určuje život a osudy místních. Pokud uniknete z dosahu zdejších sopek, bude zde čekat jiný spící obr, který může za zdejší zvrásněnou krajinu. Tím obrem jsou tektonické desky. V tomtou koutu světa zkrátka stále vládne matka příroda.

Ekvádor leží na rovníku a zároveň jeho pobřeží omývá Tichý oceán. Součástí Ekvádoru jsou také Galapágy. Jeho 17 milionů obyvatel hovoří španělsky a jsou křesťané.

Navštivte malinkou zemi, která vám svou rozmanitostí učaruje. O Ekvádoru se dá s nadsázkou říct, že posnídáte v džungli, poobědváte s výhledem na pětitisícovky a povečeříte na pláži Pacifiku. Tato země je skutečným pokladem biologické rozmanitosti – sídlí zde velké množství endemických druhů zvířat nebo rostlin.

Ekvádor mohl být kdysi stejně velký jako Francie, kdyby Peru v roce 1942 nezabralo téměř polovinu jeho území – hlavně v Amazonii. Dnes je rozloha Ekvádoru téměr 284 tis. km² a to včetně Galapág. Jedná se tedy o  jeden z nejmenších států na kontinentu.

Politika

Když se v roce 2006 dostal k moci prezident Rafael Correa, ekonomika Ekvádoru byla hluboce zasažena divokými devadesátými léty. Vyvrcholením bylo v roce 2000 zhroucení se národní měny Sucre a nahrazení měny americkým dolarem.

Mezi koncem 90. let a rokem 2003 přibližně 1,5 milionu ekvádorských obyvatel odešlo ze země a v roce 2004 se míra chudoby vyšplhala na 45%. Correa zahajuje tzv. „občanskou revoluci“, kterou bojuje proti nerovnostem.

Zeměstřesení v roce 2016, které zpustošilo pobřežní oblasti Esmeraldas a Manabi, mělo nejen rozměr lidského neštěstí, ale silně zahýbalo s místní ekonomikou.

Lenín Moreno, zvolen v květnu 2017, zdědil obtížnou situaci. Kromě výdajů, vzniklých po zemětřesení v roce 2016 a kolosálního dluhu, začaly výnosy z ropy silně klesat.

Rok po svém zvolení představil prezident Moreno ambiciózní ekonomický plán. V polovině roku 2019 přestává vláda dotovat pohoné hmoty, to představuje poslední kapku a lidé v ulicích začínají ničit hlavní město. Prezident v noci utíká do svého rodného města, odkud odolává demonstrantům pouhý týden, než ustoupí.

Iveta Krejčí

Tři týdny jsme s přítelem strávili na překrásné Sumatře. Společnost nám dělali skvělí průvodci (Ali a Aril), kteří se vyznají nejen v džungli, ale i na všech místech, které jsme během pobytu navštívili. Vše bylo perfektně zorganizované, díky čemuž jsme stihli vidět opravdu hodně z tohoto krásného ostrova. Pozitivní místní lidé, krásné počasí, úchvatná džungle, nádherné pláže, teplé moře a hlavně žádní turisté! Opravdu relax, jak má být.😎🏖 Simply Horas můžeme určitě doporučit. 👍

Chcete zažít dobrodružství v jižní americe?