Simply ChileVaše cesta kolem světa v jedné zemi
Epesní dobrodružné prázdniny a NOVÁ FORMA CESTOVÁNÍ

Na míru vašim snům

Řeknete nám, jak dlouho chcete cestovat, jak jste limitovaní rozpočtem, o jakých místech sníte a jaký styl nabízeného programu odpovídá vaší krevní skupině. My vám sestavíme itinerář, průvodce na míru a všechno zařídíme tak, abyste po cestě přes celou zemi dělali to, co vás nejvíc baví. Bez ztráty času a energie.

Svobodně ale na jistotu

Nejedete na zájezd. Nečekejte budíčky ani rozchody na náměstí. Máte cestovní prázdniny. Ale díky průvodci sestaveném na míru vašim snům, cestujete do cíle vždy bezpečně, s jistotou a bez starostí. Jen program plný zážitků vám udává tempo. Program, který jste si sami předem vybrali.

Ekologicky a logicky

Díky nám podporujete ekologicky zodpovědná zařízení a lokální produkci. Žádné all-inclusive ani plýtvání jídlem. Šetříme místní přírodu i vodu. Naší půjčovnou cestovatelského vybavení podporujeme sdílenou ekonomiku a šetříme náklady i pořizování jinak nepotřebných věcí.

Poznejte Chile pokročile

Chile je říše ojedinělých zážitků a možností. Jen musíte vědět, kde je najít.
Plážové a mořské radovánky můžete druhý den vystřídat za hikování po zasněžených sopkách. Ledovcové jeskyně, solná jezera či gejzíry během chvilky vyvážíte městským ruchem či návštěvou největších observatoří. Nebo je libo exotiku Polynésie?
Chile je cesta kolem světa v intenzivní formě.
Chcete ho procestovat autenticky, svobodně a efektivně?
Pro 1-6 lidí zorganizujeme zážitkové cestovní prázdniny, jaké nenabízí ani jiné země ani jiní průvodci.

VÍNO, PACIFIK, OBSERVATOŘE, ANDY, INDIÁNI, 36 NÁRODNÍCH PARKŮ, UFO, PATAGONIE, KONĚ, DUNY, ATACAMA, 500 SOPEK, VELIKONOČNÍ OSTROVY, OHŇOVÁ ZEMĚ

Specifika organizace dovolené
➪ do Chile letíte sami
➪ na letišti v Santiagu vás bude čekat Klára, která vás doprovodí do prvního ubytování, dá vám zábavnou přednášku o zemi a vaší cestě a vysvětlí vám na míru vytvořeného průvodce Miru
➪ Klára vás i osobně provede po Santiagu a po celou vaši cestu bude non-stop na telefonu, kdyby vám Mira nestačil
➪ Klára vám přinese nabitou sim kartu, zapůjčí cestovní vybavení, hotovost do startu nebo za vás může platit online (což bez chilského účtu nemůžete)
➪ Kláru však můžete využít jen ke konzultaci vaší osobní a nezávislé cesty

Cestovní období: od půlky října do půlky dubna

Znalost jazyka: alespoň začátečnická úroveň angličtiny.

Cena: ∅ od 300 do 600 Kč/os./den. Vždy záleží na počtu dní a lidí ve skupince i na vašich nárocích. Podrobněji o tvorbě ceny v kalkulaci vaší cesty.

Průvodci: Klára a příruční Mira. Tajní agenti vašeho dobrodružství. Přečtěte si o nich víc v článku na blogu nebo se podívejte rovnou na jejich nabídku zážitků a cestovních prázdnin:

JAK SE O VÁS POSTARÁME?

Sestavení programu

 • Sdělíte nám, co chcete navštívit a zažít
 • Vyplníte nám dotazník vašich možností, očekávání, potřeb, nároků a omezení
 • Dle vašich chutí a snů si zvolíte tématický okruh nebo si z každého vyberete jen co se vám líbí
 • Zařídíme vám dobrodružné prázdniny z celé vaší cesty po Chile
 • Navrhneme vám itinerář plný zážitků a pošleme ho i s přesnou kalkulací za naše služby

Průvodcovské služby

 • Vyzvednutí na letišti a doprovod do prvního ubytování je samozřejmost
 • Zábavná cca 2 hod. přednáška od Kláry a u vína vás ihned po vstupu do země nabije informacemi o všem, co budete potřebovat
 • Batožní průvodce Mira se pak postará o vaši informovanost, jistotu i pohodlí na cestách
 • Mira vám poskytne i vstupenky, jízdenky, kontakty, pikantní informace i slovníček
 • Klára je pro vás celou cestu k dispozici na hotline a provede vás osobně po Santiagu i okolí

Cestovní asistence

 • Začíná už pomocí s výběrem nejvýhodnějších letenek
 • Mira i Klára s vámi na cestách vždy mluví česky
 • Miru máte k dispozici vytištěného i v mobilu = pořád po ruce
 • Přicestovat do Chile můžete jen s příručákem. Klára vám půjčí cestovatelské potřeby i vychytávky jen na dobu, kdy je potřebujete, abyste si je nemuseli kupovat ani tahat celou cestu
 • Domluvíme půjčení auta a poradíme s přepravou po vodě i ke hvězdám

Rezervace a placení

 • V Chile nelze platit českou kartou online, proto vám nutné rezervace zaplatí Klára z předem stanoveného kreditu = zálohy.
 • Dle vašich možností vám dopředu vybereme a zajistíme to nejlepší, abyste na místě sami nic neřešili
 • Veškerá vyúčtování a vracení peněz ze zálohy, budou transparentní přímo z účtu v den vašeho odletu z Chile
 • Konzultační služby platíte zvlášť a nemusí na ně navazovat využití našich cestovních/průvodcovských služeb.

Jak vše probíhá?

avatar

Řeknete nám vaše představy a doladíme program

Vše umíme přizpůsobit vašim očekáváním, možnostem a potřebám. Osobní konzultace je základ plánování vaší spokojené dovolené. Vše sestavujeme individuálně jen pro vás.

avatar

Poradíme s letenkami a potřebnými formalitami

Díky nám ušetříte za letenky tisíce korun. A kolik vám ušetříme času se zařizováním, to už necháme na vašem posouzení.

avatar

Vyzvedneme vás na letišti

S občerstvením. A doprovodíme do prvního ubytování a přímo tam nebo v blízkém okolí vám dáme úvodní přednášku o Chile i vaší cestě a vysvětlíme, jak pracovat s průvodcem na míru.

avatar

Zažíváte dobrodružství svobodně

Užíváte si cestování jako by s vámi byl rodilý Chilan, ale přitom jste sami. Nejste na zájezdě, ale přeci máte všechno zajištěné a připravené.

Kdo se o vás postará?

Klára

„Mám se Chile k světu”

Klára je extrémistka a taky Češka. Miluje cestování a víno.
A pak vlastně všechno, co dělá a zažívá se svým přítelem Chilanem, a proto se rozhodla na vás přenést všechny pozitivní emoce a zkušenosti, které v Chile za 2 roky intenzivní asimilace a poznávání nabyla. Slibuje vám, že Chile nabije i vás. 

Klára mluví plynně čenglicky, rusky a nyní zvládá i japonskou španělštinu alias chilštinu. A rozumí i lidem, kteří bydlí na Slovensku.

Jestli se nebojíte svérázného humoru a dobrodružství, tak je Klára přesně ten typ člověka, kterého chcete mít na cestách na blízku i na dálku. 

Mira

„Jsem z Chile a znám vaše cíle”

Mira je váš průvodce na míru. Do batohu i do mobilu. Mira vám vždy provede vše, co jste si přáli. Mira je plný informací, kontaktů, mapiček a odkazů, jízdenek, vstupenek, rezervací a tipů a vtipů! 

Mira s vámi komunikuje česky, ale vy se díky němu naučíte trochu španělsky.
Třeba že MIRA znamená v překladu PODÍVEJ SE!

Mira je jen pro vás, abyste si vaši cestu užili pohodlně, bezpečně a hlavně efektivně. Nikdy není dvakrát stejný ani lhostejný k životnímu prostředí, proto vás vždy povede k zážitkům šetrnou formou.

Proč to děláme?

Máme sen: ukázat lidem z Česka a Slovenska jednu z nejkrásnějších zemí světa v její opravdové podobě. Autenticky a tou nejekologičtější formou s respektem k přírodě a zdrojům.
Máme energii: vyvracet mýty o nebezpečí, ukazovat světově ojedinělé přírodní divy, přinášet nový pohled na lidské vztahy, zlepšit rozlišovací schopnosti a poskytovat ty nejlepší služby individuálně.
Máme odhodlání: ušetřit lidem čas i rozpočet, nervy a taky místní životní prostředí.
Máme nadšení: pracovat ve dne v noci, poskytovat pravdivé informace, seznamovat s reáliemi i potřebami země.
Máme ambice: přeměnit snílky v odvážné cestovatele a zkušené světoběžce v nadšené fanoušky Chile.
Máme vizi: změnit způsob přemýšlení o dovolené, přinést nový vítr do zkostnatělého turismu a naučit lidi opravdu a šetrně cestovat. Místo ježdění po zájezdech.


Co říkají o chile cestovatelé?

PRAKTICKÉ INFORMACE

Co vám počasí dovolí?

Všeobecně se nedoporučuje Chile navštívit za účelem dovolené od konce dubna do konce září, protože zde panuje podzim a zima. Na jaře je už většinou hodně teplo, takže říjen už je ideální doba pro plánování cest. Počasí se liší dle rovnoběžek, nadmořských výšek a vzdálenosti od oceánu. Všeobecně je na pobřeží v létě chladněji, tj. mezi 20–25°C, ale vše závisí od humboldtového proudu, který ochlazuje nejen oceán.
Zapomeňte na sledování tabulek z průměrnou teplotou v Chile, protože průměrovat zde nelze vůbec nic.
Pojďme se tedy spíš podívat na praktičtější cestovatelská fakta.

Koupání a vodní radovánky
Jestli jste milovníci varhánků na prstech, určitě zvolte balíček Vodní dělo, ale mějte na paměti následující informace.
Oceán
Pacifik není kafíčko ani v Kalifornii. Na mnoha místech Chile je nejen studený díky humboldtovému proudu a oceánskému větru, ale je také hodně bouřlivý s natolik příkrými plážemi, že je zde zakázané koupání. Pokud si chcete užít plážový relax bez stovky lidí a bezpečně se smočit v soli, vyplatí se zajet na pláže, které nejsou známé ani příměstské. Nebojte, my je známe. Ale buďte připraveni na to, že se ve vodě moc neohřejete. Pro vodní sporty jako je surf, potápění, wind nebo kite surfing je nezbytné si půjčit neoprenový oblek. Pokud nejste tučňák.
Nebuďte překvapeni nebo odrazeni, že u některých přioceánských letovsik je ráno zamračeno a chladno. Většinou se mraky zdekují po 14 hod. odpoledne do hor se vypršet a vy máte ideální čas na pobyt na slunci před sebou. Obecně se dopoledne doporučuje pro fyzické aktivity a odpoledne pro válení a broznování.
Bazény
nedílná součást apartmánů a kempů. Stejně jako všude jinde jsou bazény ideální místo na opalovačku a relax ve vodě. A víte, že se v Chile nachází jeden z největších bazénu na světě?
Termály
nejlepší místo pro koupel. A že jich je v Chile opravdu požehnaně. Mezi gejzíry, v horách i v lese – jak velkou teplotu váš zadek snese?
Jezera, řeky a vodopády
záleží, jak daleko a hluboko jste ochotni zajít pro osvěžení nebo fotku. Jsou tak krásně tyrkysové, protože tečou z hor. Tak si to domyslete. Všechny druhy sportů a aktivit na řekách a jezerech můžete také dělat v neoprenu, pokud jste náchylnější povaha

Opalování
Sluníčko je tady silné a někdy i zrádné. Minimální faktor se doporučuje 30, pokud už máte základ. Za pár minut bez ochrany můžete opravdu litovat. Pokud se sluníte svědomitě, odjedete jak pomazaní čokoládou.

Deště
V turistické sezóně je všude vesměs hodně sucho a bezdeštno. Jediný strašák je tzv. Bolivijská zima, která vám může dost zkomplikovat a pokazit dovolenou v Atacamě. V první půlce února se tedy nedoporučuje cestovat do regionu Atacama, ve kterém byla letos (2019) některá městečka včetně letiště zaplavena a odplavena.
Počasí celkově je nejlepší sledovat na stránkách národního meteorologického úřadu

Hory
tak ty si můžete rozmazleně vybrat a očekávat to nejlepší. Žádná jiná země na světě nenabízí takovou rozmanitost jako Chile s jeho kordilerami. Nenechte se zmást tím, co nás učili na základkách. Kordilery není název pohoří, ale obecný název typu pohoří. V Chile se táhnou dvoje kordilery: Cordillera de Los Andes a Cordillera de Costa. Andská část kordiler je hnízdem sopek i skalnatých výběžků a tvoří největší vysokohorskou soustavu hřebenů na světě. Na své si příjdou milovníci horských vycházek, horolezci i ledo-borci.
Buďte však zimně vybaveni i v letních měsících. Většinou zde hodně i fouká a teplota odpovídá nadmořské výšce.

Chile prochází žaludkem

Prý o Chile říká, že nevyniká žádnou typickou kuchyní. Říkají to nejpíš turisté, kteří zde byli zájezdě typu “fast food” nebo stihli zkusit jen empanadas, které jsou dost podobné pirožkům nebo českým „plněným kapsám”. Jasně, že empanády jsou nedílnou součástí nabídek restaurací, všech možných kiosku a pojízdných food vozíků, takže je nelze přehlédnou ani neochutnat. Pokud pak chcete seznámit žaludek dalšími typickými jídly, ale netrváte přímo na regionálních kuchyni, v 90 % zařízení dostanete tyhle chilmánské speciality:
Sopaipillas – smažené placky z dýně a mouky, podávané na sucho, slano i sladko
Completo alias Italiano – grilovaný párek v bagetě schovaný pod avokádem, majonézou a drcenými rajčatami
Choripan – grilovaná klobáska v bagetce s pebre, což je dip z najemno sekaných rajčat, cibule, koriandru a chilli papriček
Sandwich – čímž se rozumí úplně libovolné ingredience nahuštěné mezi jakýmkoliv pečivem. Ale především něco jako dvojnásobně velký “hamburger” vždy s avokádem, kupou masa a s další asi tunou přísad. Podává se samozřejmě s hranolkama. Není to jídlo nějak výjimečné, ale je naprosto typické pro tuhle zemi a umí je udělat lépe, než ve Státech.
Chorrillana – talíř plný hranolek posypaný trhaným hovězím, politý masovou šťávou s cibulí a pokrytý volským okem

Jdeme-li o něco málo hlouběji a už známe celý tento nabídkový mainstream, můžeme narazit na zcela exkluzivní formy přípravy i chutě. Poptávejte tedy:
Pastel de jaiba – maso z kraba (la jaiba) zapečené se sýrem, cibulí, česnekem, pečivem a smetanou pod kukuřičnou nádivkou. Běžně je k dostání Pastel de choclo, což je to samé, jen s jakýmkoliv masem místo kraba, někdy i se zeleninou a vajíčkem.
Curanto – v jámě v zemi na horkých kamenech a listech pečené: brambory, mušle, klobásky, hovězí a vepřové maso. Dohromady. Nakryté další vrstvou horkých nakemů a listy. Pro tuhle kulturně-gastronomickou památku musíte však na ostrov Chiloé a kolem něj. Třeba v rámci balíčku Mystery tracking, který pro vás právě připravujeme.
Piure – alias jedlý kámen. Exkluzivní laskomina pro všechny milovníky mořských plodů. Tuhle divnost můžete ochutnat i koupit jen v Chile. Studená polévka z Pyura Chilensis je nepopsatelný gastronomický zážitek. Jak chutí tak i svou texturou.
Cazuela – zázračná polévka. Silný vývar z hovězích kostí a kuřecích stehen, klasů kukuřice, brambor, kořenové zeleniny a bylinek. Stejné účinný na kocovinu, jako naše česnečka.

A nyní pár zajímavostí ze světa stravování, které se jen tak nedočtete.
Chile je jeden z největších exportérů borůveklososů, přesto to nejsou levné a všude dostupné artikly. Jak borůvky tak losos jsou v supermarketu i na tržištích dražší než v Česku.
To samé platí o avokádu. Sice Chile nepatří mezi největší exportéry tohoto ovoce, za to rozhodně patří k největším konzumentům. Nedivte se, když ho uvidíte místo másla na pečivu, místo oleje v salátech, místo hořčice na párku, místo všeho všude. I přesto, že je poměrně drahé. Co je však zajímavé, že v při této konzumaci avokáda i dostupnosti ořechů a fíků, zde neznají raw dortíky!
Neseženete zde ani sýry balkánského typu ani se na obale nedozvíte nic o % obsahovaného masa v uzeninách. Ty máme v Česku také levnější a lepší.
A pokud budete moct, nechte se na cestách pozvat na asado.
To je název pro „grilovačku”, což je téměř každovečerní letní aktivita pro sousedy a přátelé na všech balkonech a zahradách. Grilují se především velké kusy hovězího masa, které se v průběhu celého večera krájí na kousky na prkýnko, které neustále koluje mezi všemi přítomnými. Jí se zásadně rukou. Pěkně na prasáka bez talířku s olizovačkou prstíků. Většinou se při této aktivitě celá veselá společnost hodně opije a pak pouští regeton či cumbiu. Což je ale jediné negativum jinak velmi zábavné akce.
A co pití? Chile a Kostarika jsou jediné země latinské Ameriky, kde se dá pít voda z kohoutku, tak toho využívejte a nekupujte zbytečně balenou.
Něco vostřejšího? O kvalitě chilského červeného asi není nikoho přesvědčovat, takže se pojďme ještě víc … zvostřit:
Pisco sour – chilská verze je slabší než peruánská, do které se přidává (většinou) ještě vaječný bílek. Vyzkoušejte rozhodně obojí. Tento věčný boj obou zemí o původ pálenky z hroznů (Pisco), která je základem každé domácnosti jako u nás slivovica, asi nikdy nikdo nevyhraje. Pravdou je, že narozdíl od Peru tento nápoj v Chile naprosto zbožňují a šlechtí.
Piscola – Pisco s colou a ledem. Všichni jí milují, všude je levná. Chilské Cuba libre prostě. Dá se na to zvyknout.
A jinak jsou zde, až na vyjímky* naprosto totožné stravovací a společenské návyky jako v Evropě a dokonce se (jako v jedné z mála zemí) na toaletách v restauracích můžete splachovat záchodový papír.

*Pokud jste také závislí na čištění zubů po jídle párátkama, tak si doneste svoje nebo si odvykněte. Tento zvyk místní restaurace z neznámých důvodů nepodporují.

Střecha nad hlavou

Chile je naprosto vyspělá země, která nabízí všechny druhy, možnosti i kvality ubytování. Pokud nemáte známosti, tak se o ceně vyjednávat nedá a vždy cena odpovídá úrovni služeb a vybavení. Proto vás vždy pošleme do zařízení, které známe a kde znají nás, abyste dostali nejen lepší cenu, ale i nejlepší možný servis. Pojďme si rozebrat jednotlivé možnosti více, ať víte, co čekat.

Kempy – narozdíl od českých kempů jsou ty chilské z 95 % v lesích či parcích. Dá se zde stanovat i pronajímat chatky, či zaparkovat kara/van. Někde jsou sociální zařízení slabší, někde naopak hezčí, než v hostelech. Všude teče teplá voda, ale ne všude lze zakoupit občerstvení nebo hygienu, na což je třeba myslet. Ceny se různí dle lokality, ročního období, délky pobytu a spacího zařízení. Za jednoho ve stanu můžete zaplatit kolem od 4000 CLP (cca 120 Kč), ale za chatku se koupelnou už to na jednoho může vyjít i na 20.000 CLP (cca 600 Kč). Pokud zvažujete nocování ve stanu, hlídejte si počasí, protože když náhodou zaprší, bláto (hlína s jehličím) na kterém máte postaveno, je dost nepříjemné a hůř se ho zbavuje. A připravte se na nížší noční teploty.

Hostely – můžete sdílet pokoj i s devíti dalšími  lidmi a ušetříte poměrně hodně. Většinou bývají i dobře vybaveny úschovnami věcí.I pokud chcete soukromí, jsou hostely skvělá volba, protože většinou každý hotel nabízí nějaký ten pokoj jen pro dva/pro jednoho s vlastní koupelnou, a to za docela rozumnou cenu, třeba kolem 500 Kč/os. na noc, někdy i se snídaní. Tyhle pokoje bývají v letní sezóně (prosinec-únor) ale na dlouho do předu vybookované.

Hotely – jsou také všude. Jen buďte připraveni, že místní hvězdičkové hodnocení odpovídá vždy o jedné hvězdičce míň, než na co jsme zvyklí z Evropy. Jinak vás zde nic nepříjemného nepřekvapí a jestli jste připraveni si za pohodlí zaplatit od 1000 Kč na osobu na noc, určitě nebudete litovat. Hodně hotelů má venkovní bazén a vlastně je to asi jediné místo, kde můžete pít alkohol na veřejnosti u/v bazénu.

Air B’n’B – funguje stejně jako všude a za ceny srovnatelené se soukromým pokojem v hostelu. V hlavním městě Santiagu jsou ceny za byty snad nejnižší v Chile kvůli konkurenci. Ne vždycky majitelé bytů umí anglicky a ne vždy reagují okamžitě. Opět je dobré, pokud jedete na vlastní pěst, si byty bookovat pár týdnů dopředu.

CouchSurfing – nemusíte se obávat ověřených hostitelů, ale buďte připraveni, že tahle služba nikde na světě nefunguje úplně spolehlivě, protože je zdarma.

Vízum

Občané České ani Slovenské republiky nepotřebují žádné speciální vízum předem, pokud jejich pobyt neplánují na více jak 90 dní. Automaticky dostáváme na letišti u výstupní „policejní kontroly” PDI razítko do pasu, který musí být platný min. 6 měsíců před vstupem do země.
Pokud by se chtěl někdo zdržovat déle než 90 dní, je možné na pár ní odjet třeba do Argentiny, Bolívie nebo Peru a pak se vrátit do Chile a většinou bez problémů dostane další razítko umožňující pobyt v Chile.

Praktické rady

Očkování – do Chile není potřeba ani podmínka. Stejně jako v Česku se vám vždy vyplatí mít žloutenku a tetanovku, popřípadě nějaké ty chřipky a vztekliny. Pokud byste chtěli po cestě do Chile strávit nějaký ten den v jiné zemi, očkování se vám může vyplatit, ale kvůli Chile to dělat nemusíte. Zase taková exotika to zde není.

Voda – jak už jsem zmiňovala, Chile a Kostarika jsou jediné dvě země Latinské Ameriky, kde se dá pít voda z kohoutku. Není potřeba tedy žádných filrtů ani kupovat vodu balenou. Mějte u sebe vždy svou lahev a tu si budete moct naplnit kdekoliv na cestě.

Elektřina – v 90 % případů do místních zásuvek pasují české nabíječky, napětí je stejné jako v Česku. Ve většině zařízení vám případně zdarma zapůjčí adaptér, pokud jejich zásuvky počtem otvorů neopovídají vašim přístrojům.

Internet – pokrytí je téměř všude. Stejně jako v Česku jsou zde místa, kde je signál tak slabý, že se vám neotevtře ani aplikace v telefonu, ale jsou to jen lokální a chvilkové stavy. Jinak je standardní 4G pro všechny operátory a wifi je téměř ve všech zařízeních, někdy i na veřejných toaletách.

Let – je trošku výzva. Většinou ze Španělska, Londýna, Paříže, Amtsterdamu nebo Říma trvá 13–14 hod. Můžete si vzít do letadla svoje svačinky, které vám ve většině případů nařídí vyhodit na letišti v Santiagu. Ale tam už hlady trpět nebudete.

Časový posun – je od října do dubna -4 hod. oproti Česku. Žádný velký jet lag vás nečeká.

Měna – chilský peso, CLP. Oficiálně se uvádní znak $ před částkou. Nenechte se zmást, myslí se tím opravdu pesos. Hodnota jedné české koruny se pohybuje kolem 30 CLP.

Cenová hladina – připravte se na „běžné pražské ceny”. Ubytování cca od 400 do 600 Kč os./noc pokud chcete soukromí a netrváte na snídani. Za vydatné meníčko s nápojem dáte kolem 200 Kč. Za dobrou večeři pro dva s lahví vína kolem 800 Kč. Cigarety Lucky Strike kolem 130 Kč. Pokud kouříte, přivezte si svoje – už jen kvůli omezené nabídce značek. Litr benzínu vás v průměru vyjde na 26 Kč a za Uber na vzdálenost 4 km platíte kolem 120 Kč.

Pracovní doba – obchody a služby běžně fungují od 9–9.30 ranní. Supermarkety od 7 hod. Většinou se nesetkáte s obědovou pauzou, ale některé restaurace dodržují povinnou „siestovovou” pauzu od 16 do 19 hod. Jinak je v obchodech běžně otevřeno do 18–19.30 a v supermarketech nebo stánkách s alkoholem a tabákem třeba i do půlnoci.

Chcete zažít prázdniny v Chile?