Cestování jako život

Cestování nejspíš nejdokonaleji reflektuje život, takový jaký je. Právě při něm se člověk dostane na místa a do situací, které si přál a o kterých se mu ani nesnilo, ale také na ty, které nebyly na jeho seznamu přání.

V životě, stejně jako na cestách, zcela určitě zažijete krize a chvíle štěstí. Ty vám budou zlým snem, ale také hnacím motorem. Poznáte nové věci a lidi, kteří se možná stanou vašimi skvělými přáteli, poznáte jiné způsoby života a pohledy na svět.

Po nějakém čase na cestách zmoudříte. Budete se cítit obohaceni. Ať už o krásné zážitky, nebo o zkušenosti. To vše vám nabízí jak život, tak cestování.

Ale! Stejně jako v životě, půjde především o vás. Každý dostane na výběr. A to sice, jak danou situaci uchopíte. Právě toto je fakt, který dělá v cestování rozdíl mezi špatným a skvělým zážitkem. Čím více cestujete, tím větší je pravděpodobnost, že se ocitnete před nějakým problémem. Právě ten bude rozhodovat o vašich zážitcích z cesty.

Únava, hlad a těžký batoh.

Po noční cestě vlakem v Indonésii, kdy jste museli 12 hodin nehybně sedět na stísněné sedačce, se objevíte v obrovském spletitém městě uprostřed temné noci. Domluvené ubytování nevyšlo a už vás popadá vztek a podrážděnost z hladu, únavy a těžkého batohu na zádech.

 Ideální situace k prokletí cesty, když v tom se vaše pozornost začne odvracet od únavy a hladu.

Na dosud prázdných ulicích se lidé bez domova začínají probouzet. Před vámi se tak začne jevit scéna jako z oblíbených filmů, kdy tajemný hrdina osamoceně kráčí nočním městem a tvoří svůj příběh.

Lidé z ulic plní své ranní rituály, kterými si zpříjemňují život na ulici. Tu pán spící ve vyprázdněné popelnici, si po ranní krátké hygieně vytahuje staré noviny z popelnice a pouští se do čtení. Na dalším rohu, maminka budí své dva syny. Pouliční občerstvení začíná vonět po jasmínové rýži a koření. Mezitím co se procházíte spletitými uličkami Jakarty, se slunce začne pomalu zvedat nad město a v tom si to uvědomíte.

Kdyby vše vyšlo tak jak má, zalehnete do postele a probudíte se další den bez těchto zážitků. V tom uvědomění nacházíte právě smysl cestování, kdy únava, hlad a těžký batoh neznamená jen trápení. Začnete se usmívat, protože jste objevili něco, o čem většina lidí nemá ani tušení. Najednou díky, „nešťastné“ situaci poznáte, že i život na ulici je život, který se dá uchopit a žít s radostí.

A právě to jak se situací naložíte, rozhoduje o míře radosti jak na vašich cestách, tak i v životě.