Sulawesi, Flores, Jáva

Tři z tisíců krásných indonéských ostrovů

Indonésie se nachází na místě, kde se střetávají tři litosférické desky – pacifická, euroasijská a australská. Výsledkem je velmi silná vulkanická činnost a častá zemětřesení. Země má nejméně 150 aktivních sopek, včetně sopek Krakatoa a Tambora, obě známé svými ničivými výbuchy v devatenáctém století.

Sulawesi

Ostrov z dob portugalské kolonizace známý jako Celebes neboli „těžko dosažitelný“ má rozlohu 174 600 km2 a je 11 největším ostrovem na světě. Nejvýznamnějšími kolonizátory byli Holanďané a Portugalci, pro které bylo Sulawesi strategicky důležitým bodem na mapě, ale také místo hojné na různé druhy koření, které tak vyváželi, stejně jako železnou rudu. Od toho také název Sulawesi, které pochází ze 2 slov „Sula“ – Ostrov a „Besi“ – Železo.

Flores

Flores je 360 km dlouhý ostrov nacházející se v souostroví Malé Sundy, leží 760km od Autsrálie. Jeho jméno pochází z portugalského Flores, což znamená v překladu „květiny“. Flores obklopuje na severu stejnojmenné moře a na jihu moře Flores hraničí s homonymním mořem na severu a Sawuské moře na jihu.

Jáva

Ostrov Jáva, nejlidnatější z ostrovů, se táhne od západu na východ téměř tisíc kilometrů. Jáva nabízí svým návštěvníkům všechno – velkoměsta, majestátní sopky, výjimečnou a divokou krajinu a tropický les, který pokrývá 30% rozlohy ostrova.

Vietnam

Venkov představuje asi 95% rozlohy Vietnamu, 65% obyvatelstva pracuje v zemědělství. Tyto dvě čísla ukazují význam zemědělství v této zemi. Vietnam je pátým největším producentem rýže na světě.

Dalšími zemědělskými komoditami v zemi jsou káva (druhý největší světový výrobce po Brazílii), čaj (pátý největší světový výrobce po Číně a Srí Lance), ovoce, cukrová třtina.

Vietnam se dostává v posledních letech do sporu se svým bývalým přítelem – Čínou. Tento spor se odehrává v Čínském moři a to kvůli sporům o Spratlyho ostrovy a o Paracelské ostrovy, které skrývají bohaté naleziště ropy. Kvůli tomuto sporu jsou čínští turisté velmi neoblíbení mezi místními. Naopak, jak by se na první pohled mohlo zdát, jsou američtí turisté povětšinou oblíbení mezi místním obyvatelstvem.

Kambodža

Chrámy zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO: Angkor (1992) a chrám Preah Vihear, který se nachází na pomezí Kambodže a Thajska.

Zařazení na tento seznam oživil mnoha letý spor mezi Kambodžou a Thajskem, které po desetiletí bojovali nad těmito chrámy. Tento konflikt je však nyní vyřešen po rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora z listopadu 2013, který rozhodl, že vlastníkem chrámů je Kambodža.

Procesy s Rudými Khméry: Zdlouhavé procesy s vůdci tohoto režimu a neochota vládnoucího režimu vydat spravedlnosti tehdejší vůdce povede nejspíše k tomu, že tito vůdci zemřou přirozenou smrtí dříve, než budou postaveni před soud. Paradoxem je, že vůdci režimu, kteří vyhladili téměř všechny obyvatele Kambodže, se do dnešní doby nacházejí ve vládě.

Východní Timor

Jedna z nejmladších zemí světa a také jedna z nejméně navštěvovaných zemí světa

Stát rozkládající se na ostrově jménem Timor, o který se dělí s jednou z indonéských provincií. Východní Timor se zrodil v roce 2002 po brutální indonéské okupaci. Zemi hlídaly do roku 2012 vojska OSN nyní však v zemi panuje klid. I když tato země sdílí hranice s Indonésii, po přistání si budete připadat jako byste se přenesli do naprosto odlišného světa – nádherná nedotčená krajina, panenské pláže, na kterých můžete být celý den sami, žádní turisté a neexistující infrastruktura udělá z vaší návštěvy této země nezapomenutelné dobrodružství.

Východní Timor je bývalá portugalská kolonie, která se 28. listopadu 1975 prohlásila za nezávislou na Portugalsku. O devět dní později indonéské síly napadly a obsadily bývalou kolonii s tichým souhlasem Spojených států a Austrálie. Do července 1976 byla kolonie připojena jako provincie Timor. V roce 2002 Timor-Leste (Východní Timor) získal svou nezávislost po více než čtyři staletí portugalské koloniální vlády a dvě desetiletí indonéské anexe. Od té doby se vláda Východního Timoru zaměřila na zachování politické jednoty a posílení hospodářského růstu. Tento nesnadný úkol je komplikovaný faktem, že po indonéské nadvládě a jeho rozsáhlém násilí došlo k masivnímu přesídlení obyvatelstva, zničení majetku a veškeré infrastruktury.
Dne 20. května 2002 byl Východní Timor mezinárodně uznán jako nezávislý stát pod oficiálním názvem Demokratické republiky Timor-Leste.

Iveta Krejčí

Tři týdny jsme s přítelem strávili na překrásné Sumatře. Společnost nám dělali skvělí průvodci (Ali a Aril), kteří se vyznají nejen v džungli, ale i na všech místech, které jsme během pobytu navštívili. Vše bylo perfektně zorganizované, díky čemuž jsme stihli vidět opravdu hodně z tohoto krásného ostrova. Pozitivní místní lidé, krásné počasí, úchvatná džungle, nádherné pláže, teplé moře a hlavně žádní turisté! Opravdu relax, jak má být.😎🏖 Simply Horas můžeme určitě doporučit. 👍

Chcete zažít dobrodružství v Asii?